20. prosince 2017 18:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Duda se rozhodl podepsat dvojici zákonů reformujících polský soudní systém EU navzdory

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Polský prezident Andrzej Duda na návštěvě v Estonsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský prezident Andrzej Duda na návštěvě v Estonsku | foto: Reuters

VARŠAVA Polský prezident Andrzej Duda ve středu oznámil rozhodnutí podepsat dvojici zákonů reformujících soudní systém, které kritizuje Evropská unie. Zákony o nejvyšším soudu a soudcovské radě posilují vliv vládnoucích politiků na obsazení soudů a podle kritiků jsou šité na míru současné konzervativní vládě.

Evropská komise několik hodin předtím došla k závěru, že v Polsku kvůli soudní reformě hrozí jasné riziko závažného porušení vlády práva a spustila zatím nikdy nepoužitý postup, na jehož konci zemi hrozí pozastavení hlasovacích práv v EU.

Duda v létě vetoval dva ze tří zákonů schválených parlamentem ovládaným konzervativně nacionalistickou stranou Právo a spravedlnost (PiS), z níž sám vzešel. Normy umožňující vládě rozhodnout o obsazení nejvyššího soudu či svěřující obsazení klíčové soudcovské rady dolní parlamentní komoře Sejmu narazily na tvrdý odpor opozice a kritiku z Bruselu. Poté předložil zákonodárcům vlastní návrhy, které označil za kompromisní a parlament je začátkem prosince schválil.

„Ty zákony se velice, velice liší od těch, které jsem vetoval v červenci,“ prohlásil ve středu v projevu ve varšavském prezidentském paláci. Zákon o nejvyšším soudu podle něho například zvyšuje počet jeho členů i rozšiřuje počet jeho komor, čímž se podle Dudy zrychlí soudní řízení.

Podle právních expertů však ani prezidentova verze zákonů zcela neodstraňuje obavy z možného politického ovlivňování práce vrcholného justičního orgánu Polska. Například o složení soudcovské rady bude stejně jako v zamítnuté verzi napříště místo samotných soudců rozhodovat Sejm, v němž má PiS pohodlnou většinu. Duda zdůraznil, že ke schválení členů rady bude potřeba třípětinová většina poslanců, podle opozičních médií to však platí pouze pro první hlasování a poté by měla stačit většina prostá.

„Pokud jde o zákon o KRS (soudcovské radě), tak s nevolí slýchám spoustu názorů elit, včetně elity soudcovské, že ten zákon údajně zpolitizuje KRS,“ prohlásil Duda, který v projevu odmítl kritické názory na adresu reformy podpořené PiS. Dodal, že soudy mají sloužit obyvatelům a to byl hlavní cíl reformy.

Nejvyšší soudcovské rady fungují i v některých jiných evropských zemích. Mimo jiné ale nejsou zřízeny v Česku nebo Německu, kde správu soudnictví zajišťuje převážně moc výkonná řízená politiky.

Právě s odkazem na další země ve středu komentoval postup EK Duda, podle něhož dává Brusel najevo „mnoho pokrytectví, nepravdy a dezinformací“. „Kdo zná politické systémy jiných evropských států, ten ví, že ta řešení, která jsme přijali, se neliší od toho, co je v mnoha zemích,“ řekl prezident v rozhovoru s televizí Polsat.

Jeho rozhodnutí vyvolalo hlasitou kritiku liberální opozice, která letos kvůli justiční reformě svolávala masové demonstrace. Někteří opoziční politici přitom v letním Dudově vetu vládních návrhů viděli šanci, že se postaví proti faktickému lídrovi vládní politiky Jaroslawu Kaczyňskému. „Škoda, že se prezident rozhodl pro tento krok. Tím se připravil o šanci, aby byl tím, kým má být: garantem ústavy. Prezident podepisuje zákon, který nejméně v šesti bodech porušuje ústavu,“ řekl v televizi TVN24 senátor nejsilnější opoziční strany Občanská platforma (PO) Bogdan Klich.

ČTK
  • 11Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.