26. července 2019 16:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polský soud zakázal distribuci kontroverzních nálepek ‚zóna bez LGBT‘. Čtenářům ho dal konzervativní deník

Duhové vlajky jsou symbolem komunity LGBT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Duhové vlajky jsou symbolem komunity LGBT. | foto: Reuters

VARŠAVA Polský soud zakázal prodej nálepek s nápisem „zóna bez LGBT“, které obsahovalo aktuální číslo konzervativního týdeníku Gazeta Polska. Nálepka, na které je duhová vlajka reprezentující sexuální menšiny přeškrtnuta černým křížkem, vyvolala v Polsku i za hranicemi kontroverzi.

Žalobu na týdeník podal jeden aktivista. Podle jeho právníka mají na základě rozsudku všechny nálepky zmizet z prodejních míst. Objevily se i informace, že rozhodnutí soudu znamená stažení celého vydání Gazeta Polska, šéfredaktor týdeníku ale toto tvrzení na Twitteru odmítl. Podle zastánců listu je verdikt soudu útokem na svobodu tisku.

17.července 2019 v 19:16, příspěvek archivován: 26.července 2019 v 17:01

#StrefaWolnaOdLGBT #naklejka #LGBT wkrótce wraz z „Gazetą Polską” #GazetaPolska https://t.co/EWB3FMpIY8

Polská média v pátek informovala o případu prodejce v novinovém stánku, kterého kvůli nálepce umístěné za oknem polila neznámá dívka jakousi hnědou tekutinou. Zničila přitom časopisy, noviny i stánkařovy osobní věci.

Facebooková skupina Grupa Stonewall, která podporuje LGBT menšinu v Poznani, fotku stánku s nálepkou ve čtvrtek vyvěsila na svou stránku a fanouškům doporučila, aby se trafice obloukem vyhýbali a neutráceli zde své peníze. Ve světle činu v pátek  její správci podobný protest odsoudili. „Násilí a agrese nejsou řešením,“ napsali v prohlášení.

List Gazeta Polska v úvodním slově nálepku „zóna bez LGBT“ zdůvodnil tím, že práva této menšiny mají „všechny znaky totalitní ideologie“. Proti jeho výroku se vymezil například varšavský místostarosta, podle kterého nacisté obdobně vytvářeli „zóny bez židů“, nebo americký velvyslanec v Polsku.

Periodikum s týdenním nákladem 110 000 výtisků podporuje národně-konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS), která v katolickém Polsku vládne. Předseda strany Jaroslaw Kaczyński letos na jaře hnutí LGBT označil za hrozbu pro polský národ.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz