Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polští hasiči bojují s největším požárem v národním parku za několik desítek let

Oheň podle odhadu zachvátil již skoro 4000 hektarů, informují polská média. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oheň podle odhadu zachvátil již skoro 4000 hektarů, informují polská média. | foto: Reuters

Varšava Polští hasiči pokračují v hašení porostu v mokřadech v Biebrzańském národním parku, největším chráněném území v Polsku. Oheň podle odhadu zachvátil již skoro 4000 hektarů, informují polská média. Požár na severovýchodě Polska vypukl již v neděli a nejspíše jej způsobilo nelegální vypalování staré trávy místními rolníky, přestože za to hrozí vysoké pokuty i vězení.

Podle satelitních snímků z úterního rána oheň zdevastoval 1500 hektarů. Mezitím se požár rozšířil, podle odhadů a záběrů z dronů na 4000 hektarů. Podle hasičů se požár přenesl do hloubi parku, který má rozlohu kolem 59 200 hektarů, a neohrožuje obytné či hospodářské budovy, nicméně u několika osad jsou v pohotovosti dobrovolní hasiči. 

Plánují se také další shozy vody z letadel. Oheň ale řádí hlavně ve vrbových a rákosových porostech na zaplavovaných loukách, kam má těžká technika velice ztížený přístup, a tak hasiči jen s ručním vybavením musí k zásahu ujít i několik kilometrů.

„Boj je obtížný, počasí nám nepřeje, ale ujišťuji, že hasiči dělají vše, aby uhasili požár ničící park,“ prohlásil ministr vnitra Mariusz Kamiński, který dnes nařídil vyslání posil, včetně dvou policejních vrtulníků.

Polští hasiči pokračují v hašení porostu v mokřadech v Biebrzańském národním...

Polští hasiči pokračují v hašení porostu v mokřadech v Biebrzańském národním parku, největším chráněném území v Polsku.

I po uhašení plamenů na povrch, oheň ještě dlouho doutná v rašelinovém podkladu a poryvy větru jej znovu rozdmýchávají. Taková místa mohou uhasit jen deště, ale srážky v předpovědích meteorologů chybějí, napsal list Gazeta Prawna na svém webu.

Podle mluvčího hasičů do parku směřují posily - 180 hasičů z Poznaně a Krakova.

„Premiér (Mateusz Morawiecki) rozhodl o poskytnutí dodatečných 600 000 zlotých (asi 3,6 milionu korun) na podporu protipožárních opatření v parku,“ uvedl vládní mluvčí Piotr Müller s tím, že šéf kabinetu se o situaci v parku osobně zajímá.

Státní lesy zatím stály tři dny hašení půl milionu zlotých, uvedla mluvčí této organizace Anna Malinowská a dodala, že jde o největší požár v národním parku za několik desítek let.

Největší národní park v Polsku je známý hlavně díky svým mokřadům a velkému počtu ptačích druhů.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!