Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Co s Ruskem? Trpěliví Němci odsunuli dravé Poláky na druhou kolej

Evropa

  6:00
PRAHA/VARŠAVA - Mezi Varšavou a Berlínem to začíná jiskřit. Dlouho zdůrazňovaná nadstandardní úroveň vztahů mezi Polskem a Německem už neplatí jako dříve. Příčinou je ukrajinská krize.

Mezi Německem a Polskem to kvůli ukrajinské krizi začíná skřípat. Zleva: německý ministr zahraničních věcí Frank-Walter Steinmeier, ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov a polský ministr zahraničních věcí Radoslaw Sikorski na tiskové konferenci v ruském Petrohradu foto: Zdroj: Agentura AP

Události posledních měsíců totiž dva blízké ekonomické a politické spojence vystavily těžké zkoušce. O tom, jak řešit krizi na Ukrajině, mají v Berlíně a Varšavě odlišné představy a ty se s eskalujícími boji stále více rozcházejí. Ostrý postoj Poláků tradičně citlivých na rozpínání Ruska naráží na německou trpělivost s Moskvou, kterou si Berlín hájí obchodní zájmy.

Německo předstihlo polské jestřáby

A zatímco Polsko bylo na začátku hlavním aktérem diplomatických vyjednávání, nyní je o něm slyšet jen málo. Vedoucí roli převzalo Německo.

„Vztahy mezi Berlínem a Varšavou nebyly primárně orientované na spolupráci směrem na východ. To je vynucené,“ vysvětlil kořeny rozkolu v německo-polských vztazích Vít Dostál z Asociace pro mezinárodní otázky s tím, že na jiných úrovních funguje výborná spolupráce i nadále.

Poláci z historických důvodů vnímají hrozbu z Východu daleko intenzivněji a není to poprvé, co do sebe v tomto směru Varšava a Berlín „narazily“. Podobné to bylo v roce 2008 během rusko-gruzínské války.

„Je ale nutné dodat, že když jde o Ukrajinu, Poláci mají problém úplně s každým s výjimkou baltských států. Rozhodně jsou v tomto směru největšími jestřáby,“ tvrdí Dostál. Jeho slova potvrzuje i sloupek v polském deníku Rzeczpospolita z tohoto týdne, v němž se prezidentský poradce Roman Kuzniar pustil do pranýřovaní celé západní Evropy za to, že se prý nedokáže Moskvě postavit.

ČTĚTE TAKÉ:

Berlín na paškálu

A Německo si vzal na paškál obzvlášť. „Musíme se smířit s tím, že kvůli zvláštním vztahům mezi Německem a Ruskem se nemůžeme na Německo spoléhat v otázce regionální bezpečnosti,“ píše Kuzniar s dodatkem, že Němci zacházejí s Ruskem „jako s dítětem se zvláštními potřebami“.

Právě údajně příliš radikální postoj Poláků je však vyšachoval z mezinárodních rozhovorů o postupu na Ukrajině.

To pochopitelně vyvolalo mezi vládními politiky ve Varšavě nevoli a neúčast uštědřila těžkou ránu ministrovi zahraničí a kandidátovi na post šéfa diplomacie EU Radoslawu Sikorskému. „Zatímco na začátku roku spolu šéfové německé a polské diplomacie vedli vyjednávání o Majdanu, dnes se Polsko ocitlo na stejné koleji jako Česko a další země, které se konfliktu neúčastní,“ tvrdí Dostál.

Co bude dál, je těžké předvídat. Je ale pravděpodobné, že pokud se krize na Ukrajině bude dál vyvíjet stejným směrem, německý postoj se přiblíží tomu polskému.

Autor: