4. října 2017 11:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pomalá reakce, nebo pokus o vzpouru? Soud vyšetřuje šéfa katalánské policie

Španělská policie. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělská policie. (ilustrační foto) | foto: Peter ScholzShutterstock

MADRID Speciální madridský soud vyšetřující nepokoje před katalánským referendem o nezávislosti chystá obvinění ze vzpoury vůči šéfovi katalánské policie Josepu Lluísi Traperovi. Vyšetřováni jsou pro podezření z rozvratné činnosti podle středečních zpráv světových agentur také lídři dvou největších separatistických sdružení.

Těmi jsou Katalánské národní shromáždění (ANC), Ómnium Cultural a také náměstkyně policejního šéfa Teresa Laplanaová. Trapero, velitel regionální policie, by měl v doprovodu svého právníka na otázky soudců odpovídat v pátek.

Speciální soud se zabývá údajnou nedostatečně rychlou reakcí na nepokoje, které následovaly bezprostředně po zatčení čtrnácti katalánských činitelů 20. září. Španělská policie tehdy provedla zátah v budovách katalánské vlády a zadržela osoby podezřelé z organizování soudem zakázaného plebiscitu.

Po zátahu se demonstrovalo mimo jiné před budovou katalánského ministerstva hospodářství a účastníci zničili dva policejní vozy. Podle španělských úřadů nepokoje narušily práci strážců zákona.

Deník El País uvedl, že za trestný čin vzpoury hrozí až 15 let za mřížemi osobám, které silou nebo nezákonnými prostředky brání vymáhání zákonů nebo brání veřejným činitelům ve výkonu práce.

Soudkyně Carmen Lamelaová oznámila, že vyslýcháni budou kromě Trapera a jeho náměstkyně Laplanaové také šéf ANC Jordi Sánchez a lídr Ómnium Cultural Jordi Cuixart, kteří k protestům po událostech z 20. září vybízeli své příznivce.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz