Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Pomalu ale jistě. Jaderný odpad dorazil do cíle i přes největší protesty v historii

Svět

  11:07aktualizováno  14:57
BERLÍN - Jaderný odpad určený k uložení v meziskladu v severoněmeckém Gorlebenu dorazil dnes dopoledne do cíle své cesty. Demonstracemi a blokádami provázený transport 123 tun vysoce radioaktivního vyhořelého paliva byl vůbec nejpomalejší v dějinách těchto převozů. Od pátečního výjezdu ze severní Francie strávil na cestě 92 hodin.

Jaderný transport doprovázely protesty odpůrců jádra foto: ČTK

Od pátečního výjezdu ze severní Francie strávil na cestě 92 hodin.

Podle původního plánu mělo 11 speciálních schránek s jaderným odpadem doputovat do meziskladu v pondělí ráno. Odpůrcům jádra se ho tak podařilo zdržet o celý den.

Demonstranté se snažili zablokovat trať

Na poslední, asi dvacetikilometrový úsek z překladového nádraží v Dannenbergu mohly nákladní vozy s radioaktivním materiálem ráno vyjet až poté, co policie během noci vyklidila blokády přístupové silnice k úložišti.

Jaderné transporty

Odpad pochází z německých jaderných elektráren, odkud byl převezen ke zpracování do specializovaného závodu v La Hague na severovýchodě Francie. Odtud se v pátek odpoledne vypravil na zpáteční, asi tisíc kilometrů dlouhou cestu do Gorlebenu.

Tyto převozy se konají od poloviny 90. let a pokaždé je provázejí masové protesty odpůrců jádra a vybudování stálého jaderného úložiště v této dolnosaské lokalitě, která podle nich není ke skladování vyhořelého paliva vhodná.

Letos se transport konal už podvanácté a demonstrací proti němu se o víkendu podle organizátorů zúčastnilo okolo 50 tisíc lidí. Byly tak údajně největší v historii těchto protestů.

Největší překážkou byla dodávka na rozvoz piva, kterou aktivisté z ekologické organizace Greenpeace železnými pláty přikotvili k silnici u výjezdu z nádraží, kde byly v pondělí schránky přeloženy z vlaku na nákladní vozy. Vedle uvolňování dodávky museli policisté složitě vyprošťovat dvojici demonstrantů, kteří se zabarikádovali uvnitř. To jim zabralo celou noc.

Vedle přikované dodávky museli z přístupové komunikace odstranit asi 4000 demonstrantů, kteří ji obsadili už od víkendu nebo sundat protestující, kteří se provazy připoutali nad silnici. Žádné incidenty přitom zatím nejsou hlášeny.

Protiatomové nálady v Německu letos ještě víc rozvířilo rozhodnutí vlády kancléřky Angely Merkelové prodloužit životnost současných jaderných elektráren v zemi v průměru o 12 let, s čímž většina obyvatel nesouhlasí.

Protesty proti jadernému transportu se neobešly bez zásahu policie

Dosud nejdelší transport jaderného odpadu do Gorlebenu trval v roce 2008 celkem 79 hodin.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.