Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pomeranče z Izraele? Írán říká ne

Svět

  10:07
TEHERÁN - Starý dobrý zvyk čínských výrobců - falzifikace světově proslulých značek - málem vyvolal nové třenice mezi dvěma úhlavními blízkovýchodními nepřáteli: Izraelem a Íránem. Na počátku bylo zjištění, že se na íránský trh pokoutně dostaly zakázané výrobky izraelské provenience, konkrétně pomeranče. Na obalech byla sice jako země původu uvedena Čína, ovoce ale bylo vybaveno nálepkami "Jaffa - Sweetie Israel".
Pomeranče značky Jaffa - ilustrační foto.

Pomeranče značky Jaffa - ilustrační foto. foto: www.indymedia.ie

Jak se ale včera ukázalo, pomeranče od předního izraelského producenta nepocházely. Jak pro internetové stránky BBC uvedl zástupce izraelských obchodníků s citrusovými plody Tal Amit, Íránci toto zboží museli nakoupit přímo z Číny, protože z židovského státu nepocházelo.

“V první řadě je třeba říct, že je pobuřující, když někdo bez svolení používá naší obchodní značku," uvedl Amit. “Na druhou stranu bych byl ale neskonale rád, pokud by íránští obyvatelé mohli jíst ovoce přímo z Izraele. Politika ale obchodním vztahům s Teheránem brání a přitom před nějakými 30- 40 lety to byl pro naše ovoce výborný trh."

Firma Isreali Sweete vyváží citrusové plody na Dálný východ - zvláště do Japonska a Jižní Koreje. A právě oblíbenost izrelského ovoce na tamních trzích podle BBC vysvětluje, proč si Číňané vybrali pro označení pomerančů právě tuto značku…
Autor:

Mohlo by vás zajímat