Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
4. srpna 2019 10:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pompeo je přesvědčen o možnosti vytvořit námořní koalici v Zálivu na ochranu dopravy

Americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo. | foto: AP Photo/Manuel Balce Ceneta

Sydney Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v neděli vyjádřil „pevné přesvědčení“, že Spojeným státům se podaří vytvořit námořní koalici v Perském zálivu navzdory vlažné reakci amerických spojenců v Evropě a v Asii. Ministr obrany Mark Esper, který Pompea doprovází při návštěvě Austrálie, zdůraznil, že USA se staví proti destabilizujícímu chování Číny v jihopacifické oblasti. Pompeo a Esper hovořili s novináři po svém setkání s australskými protějšky.

USA se snaží přesvědčit spojence o potřebě vytvořit koalici na ochranu lodní dopravy v Perském zálivu a reagovat tak na íránskou hrozbu. Vysocí američtí představitelé ale dnes v Sydney neuvedli žádné podrobnosti o tom, které země by byly ochotny se na koalici podílet.

Podle Pompea probíhá v dané věci mnoho rozhovorů a Esper novinářům řekl, že už dostal dobrou odpověď od spojenců a brzy se dají očekávat určitá oznámení. Australská strana žádné závazky neoznámila.

„Požadavek Spojených států je velmi závažný a velmi komplexní. Proto ho v současné době velmi vážně zvažujeme,“ řekla australská ministryně obrany Linda Reynoldsová. „Žádné rozhodnutí ještě nepadlo,“ citovala její prohlášení agentura Reuters. Ministryně řekla, že rozhodnutí bude vycházet z toho, co je v nejlepším zájmu Austrálie.

Esper před novináři v Sydney také ostře odmítl znepokojivý způsob agresivního, destabilizujícího chování Číny v jihopacifické oblasti, zejména v Jihočínském moři. „Jsme pevně přesvědčeni, že žádná země nemůže nebo by neměla dominovat v jihopacifické oblasti a spolupracujeme se svými spojenci a partnery při zajišťování naléhavých bezpečnostních potřeb tohoto regionu,“ řekl Esper.

ČTK
Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

POHLED: Talent, či Padája? Uměl Abraham závodit, nebo byl protežovaný?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V pátek večer mu přišel e-mail. Otevřel ho, lejstro ve španělštině pomocí internetového překladače přečetl, aby...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...