• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Mike Pompeo, ministr zahraničí Spojených států .

Mike Pompeo, ministr zahraničí Spojených států . | foto: ČTK

Virus vznikl ve Wu-chanu, tvrdí nadále Pompeo. Únikem z laboratoří si už ale jistý není

Svět
  •   10:26
Washington - Americký ministr zahraničí Mike Pompeo zmírňuje svá předchozí vyjádření ohledně toho, že koronavirus unikl z čínské laboratoře ve městě Wu-chan. USA podle něj ví, že virus vznikl ve Wu-chanu, nejsou si ale jisté jeho konkrétním původem. Šéf americké diplomacie to řekl ve víkendovém rozhovoru s krajně pravicovým serverem Breitbart.

Šéf diplomacie USA: Máme obrovské množství důkazů, že koronavirus pochází z wuchanské laboratoře

Začátkem května hovořil Pompeo o „značném množství důkazů“, které prý svědčí o tom, že virus pochází z čínské laboratoře. Neupřesnil přitom, zda podle něj unikl omylem, či byl vypuštěn záměrně. O těchto důkazech dříve mluvil také americký prezident Donald Trump, který v posledních týdnech na Čínu tvrdě útočí a viní ji z toho, že nese odpovědnost za současný stav pandemie. Spojené státy jsou nejhůře zasaženou zemí na světě s bezmála 1,5 miliony potvrzenými nálezy covid-19 a téměř 90 000 zemřelými po komplikacích onemocnění covid-19.

Online reportáž

15:17
Vážení čtenáři, z technických důvodů musíme tento on-line ukončit. Pro další sledování aktuálních událostí týkajících se pandemie covidu-19 navštivte tuto stránku.
14:33
Za měsíc od zahájení očkování proti nemoci covid-19 na Slovensku podali zdravotníci vakcínu přibližně dvěma procentům obyvatel. Země postupně rozšiřuje skupiny lidí, kteří se mohou přihlásit na očkování. Politici ale upozornili, že tempo celé akce bude záviset na množství potřebné očkovací látky. Z dostupných informací vyplývá, že krácení dodávek od firem Pfizer a BioNTech se nevyhnulo ani Slovensku.
14:25
Evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes varovala, že je příliš brzy na to, aby se Evropa zbavila zátěže restrikcí přijatých v boji s koronavirem. Omezení by měla být podle šéfa evropské WHO Hanse Klugeho zachována navzdory tomu, že ve většině zemí regionu se epidemická situace zlepšuje.
14:15
Nemocnice v Praze termíny vakcinace pro osoby, které jsou k očkování proti covidu-19 objednané přes centrální rezervační systém, neruší. Některá očkovací místa ale neplánují termíny na začátek února vypisovat. Důvodem je nedostatek očkovací látky, kterou mají nemocnice k dispozici. Ve čtvrtek to uvedli mluvčí nemocnic v hlavním městě.
13:40
Bývalý prezident Václav Klaus dostal od pražské hygienické stanice pokutu 10 000 korun za říjnové vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze. Klaus s rozhodnutím nesouhlasí a prostřednictvím svého právníka podal ve středu proti rozhodnutí odpor. Požaduje, aby s ním bylo přestupkové řízení zastaveno. Klaus to uvedl v prohlášení, které poskytl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Více čtěte zde.

Peking americká obvinění opakovaně tvrdě odmítá, Washington dosud žádné z důkazů nepředložil. Sdělení čelních politických představitelů USA rovněž odporuje informacím aliance Five Eyes (Pět očí), která sdružuje rozvědky USA, Kanady, Británie, Austrálie a Nového Zélandu. Nejmenované zpravodajské zdroje médiím začátkem května sdělily, že tato skupina nemá informace dokládající, že by koronavirus unikl z čínské laboratoře.

Trump tvrdí, že zná indicie o původu viru v čínské laboratoři, konkrétnější však nebyl

„Víme, že to (koronavirus) začalo ve Wu-chanu, ale nevíme odkud (přesně) nebo od koho, a to jsou důležité věci,“ řekl o víkendu Pompeo. „Opakovaně jsme žádali, abychom mohli vyslat týmy, které by jim pomohly přijít na to, odkud virus pochází,“ dodal ministr.

Pompeo rovněž zdůraznil, že znalosti o původu viru jsou klíčové při vývoji vakcíny a obvinil Čínu z nedostatečné transparentnosti, což americká administrativa činí opakovaně již mnoho týdnů. Začátkem roku přitom Trump chválil svého čínského protějška Si Ťin-pchinga za zvládnutí pandemie a za jeho transparentní přístup.

USA by mohly mít vakcínu proti covid-19 do konce roku, uvedl Trump. ‚Děláme pozoruhodné pokroky‘

Šéf americké diplomacie rovněž zopakoval, že se USA chystají Čínu za globální pandemii potrestat. Poznamenal ale, že zatím není rozhodnuto, jakým způsobem tak učiní a že to záleží na Trumpově rozhodnutí. Podle zdrojů zevnitř americké administrativy patří mezi zvažované možnosti finanční sankce či uvalení dalších cel na dovoz čínského zboží do USA, napsal server televize CNN.

Autor: ČTK