7. května 2019 13:58, aktualizováno  17:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pompeo z neobjasněných důvodů zrušil schůzku s Merkelovou a Maasem v Berlíně

Republikánský politik a ministr zahraničních věcí v administrativě Donalda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Republikánský politik a ministr zahraničních věcí v administrativě Donalda... | foto: Reuters

Berlín/Moskva Americký ministr zahraničí Mike Pompeo zrušil z "naléhavých důvodů" na úterý plánované setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ministrem zahraničí Heiko Maasem v Berlíně. Oznámilo to v úterý velvyslanectví USA v německé metropoli. Středeční cestu do Londýna americký ministr neodvolal, příští týden v úterý se kromě toho v Soči sejde s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a možná i s prezidentem Vladimirem Putinem.

O příčině zrušení berlínských rozhovorů se americká ambasáda nezmínila. „Z naléhavých důvodů musíme bohužel odložit setkání v Berlíně, ministr (Pompeo) se těší, že Berlín brzy navštíví,“ uvedlo velvyslanectví. Jednání s Lavrovem, které TASS původně ohlásil už na středu, bylo podle ruské agentury dojednáno při pondělním setkání obou ministrů na summitu Arktické rady ve Finsku.

Kam americký ministr zahraničí zamíří z finského Rovaniemi, kde Arktická rada zasedala, není podle agentury AP zřejmé.

Německá média zrušení dlouho očekávané návštěvy, které americká strana oznámila jen čtyři hodiny dopředu, hodnotí jako velmi překvapivé. Spekulují o tom, jestli Pompeo, který alespoň krátce telefonoval s Maasem, namísto Berlína nezamíří do Iráku nebo Afghánistánu.

Ve středu bude Pompeo v Londýně jednat s premiérkou Theresou Mayovou a ministrem zahraničí Jeremym Huntem. Podle agentury Reuters se očekává, že rovněž pronese projev o „zvláštních vztazích“ Spojených států a Británie.

Návštěva Německa plánovaná na úterý, při níž se mělo diskutovat o vztazích Západu s Ruskem a o vývoji ve Venezuele a na Ukrajině, měla být prvním Pompeovým jednáním v Berlíně od jeho nástupu do funkce loni v dubnu. Velmi očekávaná byla i kvůli tomu, že Berlín a Washington nyní dělí pohled na řadu otázek, ať už je to zvyšování výdajů na obranu, vztahy s Íránem nebo výstavba plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa po dně Baltského moře. „I když mají být důvody odřeknutí nevyhnutelné, zapadají bohužel do současného klimatu vztahů obou vlád,“ míní šéf zahraničního výboru parlamentu Norbert Röttgen (CDU). Podobně dnes mluvili i další němečtí politici. 

Možná i schůzka s Putinem

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov oznámil, že Pompeo se příští týden v Soči možná po jednání s Lavrovem setká i s prezidentem Vladimirem Putinem. Spekulace ruských médií o možném novém rusko-americkém summitu komentoval mluvčí slovy, že žádné ujednání o schůzce Putina s prezidentem Donaldem Trumpem neexistuje.

Summit Arktické rady ve finském Rovaniemi. Ruský ministr zahraničních věcí...

Summit Arktické rady ve finském Rovaniemi. Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov (první muž zleva v první řadě) se zde sešel se svým americkým protějškem, Mikem Pompeem (muž úplně vpravo v první řadě).

Pompeo hovořil s Lavrovem ve Finsku především o výbušné situaci ve Venezuele. Lavrov jednání označil za konstruktivní, důraz se podle něj kladl na reálnou politiku, a ne na prohlášení určená veřejnosti.

Po schůzce s americkým ministrem Lavrov varoval před případným vojenským zásahem Spojených států ve Venezuele. Následky takového kroku by podle něj byly katastrofické. Pompeo novinářům řekl, že venezuelský prezident Nicolás Maduro se sice nadále drží moci, ale už není s to vládnout své zemi.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz