Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trump chce ukázat vojenskou sílu USA v masivní vojenské přehlídce. Inspiruje se ve světě

Svět

  15:07
NEW YORK/PRAHA - Červencová návštěva Francie patrně zanechala ve vzpomínkách amerického prezidenta silnou stopu. Donald Trump byl při své cestě svědkem oslav, během nichž se připomínal Pád Bastilly. Trumpa tato vojenská přehlídka natolik okouzlila, že by chtěl změnit dosavadní tradice a podobnou velkolepou událost za účasti armády uspořádat i v USA na Den nezávislosti, který se slaví 4. července.

ilustrační foto foto: Reuters

Trump si na nedávnou návštěvu vzpomněl v pondělí, kdy se v New Yorku opět setkal s Macronem. „Byl jsem váš host při svátku pádu Bastilly, kde byla jedena z největších přehlídek, jakou jsem kdy viděl,“ řekl Trump vedle sedícímu francouzskému prezidentovi. Dodal, že podle něj jde o obrovskou věc, která podporuje ducha národa.

„Ve skutečnosti přemýšlíme o tom, že 4. července uděláme na Pennsylvanské třídě skvělou přehlídku, která ukáže naši vojenskou sílu,“ řekl Trump podle serveru časopisu Time.

Velikost armády tak touží prezentovat při nejvýznamnějším americkém svátku, který si připomíná oficiální vyhlášení nezávislosti na britském impériu - Dnu nezávislosti.

Setkání s Macronem v New Yorku ale nebylo první příležitostí, při které Trump svůj záměr naznačil. Už v lednu se pro The Washington Post rozpovídal o tom, že by chtěl, aby během jeho éry Amerika představila svou armádu světu. „Být skvělým prezident znamená dělat mnoho věcí, jednou z nich je být skvělým propagátorem. A ukázat veřejnosti, jakou jsme vybudovali armádu,“ svěřil se státník.

„Tato armáda může pochodovat Pennsylvánskou třídou. Tato armáda může přelétat nad New Yorkem a Washingtonem v rámci vojenské přehlídky. Myslím, že ukážeme naši armádu,“ řekl tehdy.

Kromě Francie je v Evropě podobnými okázalostmi proslulé také Rusko. To každoročně na Rudém náměstí v Moskvě ukazuje svou techniku i členy armády při pompézních oslavách Dne vítězství v Moskvě, který připadá na 9. květen.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat