14. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Poničil jim města, zatknul politiky, teď chce Erdogan od Kurdů podporu. A může ji dostat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Erdoganovi příznivci v Německu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Erdoganovi příznivci v Německu. | foto: ČTK

ANKARA/PRAHA Nejožehavějším tématem v boji tureckého prezidenta o posílení jeho pravomocí jsou Kurdové. Recep Tayyip Erdogan si uvědomuje, že to může být právě kurdská menšina, která rozhodne referendum o ústavních změnách. Proto pořádal mítinky i na východě Turecka, kde většina Kurdů žije. Ví, že alespoň konzervativce z jejich řad může pro svou věc získat.

Kurdové jsou z hlediska volební historie vždy rozpolcení. Konzervativně smýšlející tíhnou k hlasování ve prospěch vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) kvůli jejímu proislámskému ražení. Druhý tábor naopak podporuje strany, které by Kurdům umožnily větší míru autonomie.

Aby všechny Kurdy přesvědčil, že má smysl hlasovat v nedělním referendu „ano“, vydal se minulý týden prezident Erdogan do Diyarbakiru, centra kurdské menšiny a strany HDP.

„Tak jako si nedokážeme představit Turecko bez Istanbulu, Izmiru a dalších velkých měst, nedokážeme si ho představit ani bez Diyarbakiru,“ řekl na mítinku prezident tisícům lidí svázaných velkými bezpečnostními opatřeními.

Návštěva kurdského centra přišla po roce plném boje s ozbrojenci Kurdské strany pracujících (PKK) a zatýkání 12 poslanců strany HDP v čele s jejím předsedou Selahattinem Demirtasem.

Tento kontroverzní krok se však snažil prezident Kurdům vynahradit svou nabídkou prosperity a míru, pokud dostane jejich hlas. „Erdogan si může takový riskantní krok dovolit díky tomu, že má za sebou celý státní aparát. Povedlo se mu ale získat srdce Kurdů z celého regionu, což není vůbec lehké,“ uvedl pro britský list Financial Times (FT) nestranný kurdský intelektuál Umit Firat.

Měli se distancovat

Všechny předvolební průzkumy předpokládají těsné hlasování, patnáctimilionová kurdská menšina proto může hrát velkou roli. Zisk umírněných kurdských voličů přesto nebude jednoduchý. Pomoct k jejich hlasům paradoxně může Erdoganovi tvrdý postup, který turecká vláda zvolila proti opoziční kurdské HDP. Po úspěchu ve volbách v červnu 2015 se ze strany stala nejtvrdší Erdoganova opozice. Prezident a vláda proto začali kampaň, jejímž cílem bylo ukázat umírněnou kurdskou stranu jako spojence radikálů z teroristické PKK.

Parlament zbavil kurdské poslance imunity a stranu paralyzoval zatčením jejího předsedy Demirtase a dalších 5 tisíc výše či níže postavených kurdských politiků. Rozsáhlý protest mezinárodního společenství ani podporovatelů strany nenastal. Opoziční kampaň proti referendu proto ztratila svůj nejtvrdší hlas. „Chybou HDP bylo, že se nedistancovala dostatečně ostře od teroristů,“ myslí si Firat.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na jednom z posledních mítinků před...
Protesty proti Erdoganovi v Německu.

Základy pro podporu ze strany Kurdů si před volbami v roce 2015 vybudoval Erdogan dobré. Nejdříve pomohl legalizovat kurdský jazyk a započal mírový proces s PKK.

Úspěch kurdské strany ve volbách v roce 2015 však přiživil i odhodlání teroristů, kteří s nevídanou intenzitou obnovili svoje povstalecké snažení. Mnoho měst na jihovýchodě Turecka je pod kontrolou početných jednotek policistů a jejich centra jsou poničena zásahy tureckých sil. Erdogan však Kurdům nabízí rekonstrukci zničených obcí, pokud podpoří ústavní změny v nadcházejícím hlasování.

Erdoganovu cíli pomáhá i kurdský člen AKP Mehdi Eker. Přestože kurdské oblasti objíždí kvůli bezpečí v půltuctu opancéřovaných aut, věří v silnou podporu změn v ústavě. „Média, národní i mezinárodní, označují za jediné reprezentanty Kurdů členy strany HDP. To je ale chyba. Polovina hlasů pro HDP nebyla svobodným rozhodnutím lidí, ale tlaku na ně, třeba ze strany teroristů,“ vysvětlil Eker. Podle něj současná paralýza HDP povede k svobodnější volbě Kurdů.

AKP udělala mnoho dobrého

Jedním z míst, které chce vládní strana získat pro svůj cíl, je Cermik poblíž Diyarbakiru. V roce 2015 nejdříve město hlasovalo pro HDP, o půl roku později v předčasných volbách se však přiklonili voliči k nynější vládní AKP. Ani tam to ale nebude žádná jistota.

Lidé tam podle FT hovoří o deziluzi a nesouhlasu s jednostranným televizním vysílání ve prospěch vlády. Mnoho lidí buď nepůjde volit vůbec, nebo dá přednost táboru „ne“.

Malý živnostník Abdurrahman stejně jako spousta jemu podobných, dá hlas Erdoganovi. „Chtěli jsme nejdříve kurdskou stranu v parlamentu, že to pomůže při vyjednávání, ale nepomohlo,“ uvedl Turek. Obnovení teroristických aktivit PKK podle něj vedlo k marginalizaci role umírněných poslanců.

Erdogan je podle něj nejlepší volbou z těch špatných. „Musíme si přiznat, že AKP udělala mnoho dobrého pro náš region. Máme lepší silnice, nemocnice a také nejlepší výsledky dívčích studentek v celé provincii,“ uzavřel Abdurrahman.

  • 3Diskuse
Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz