Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Popové vtrhli do politiky

Svět

  9:06
MOSKVA - Spor mezi ruskými vědci a pravoslavnou církví získal nový rozměr. Církev totiž vypracovala dokument nazvaný Ruská doktrína, kterým potvrdila své politické ambice. Autorem osmisetstránkového dokumentu je (spolu se 70 experty a duchovními) šéf oddělení vnějších církevních styků moskevského patriarchátu, metropolita Kyrill.

Ruský patriarcha Alexej II. (vpravo) líbá metropolitu Laura. foto: Maxim MarmurAFP

V doktríně je důkladně rozpracován program modernizace Ruska s ohledem na duchovní hodnoty a konzervativní ideologii. Zdůrazněna je role státu, který podle církve musí kontrolovat využívání přírodních zdrojů, finance, zahraniční obchod a zbrojařský průmysl. „Rusko musí vypracovat vlastní logiku peněžních vztahů, aby vážné otřesy na světových finančních trzích nevyvolaly krizi domácí ekonomiky,“ prohlásil metropolita Kyrill jako zkušený politik. „Hlavním úkolem opravdové národní ruské elity je navrátit státu jeho zákonné zdroje příjmů, stejně tak jako navrátit národu sociální spravedlnost,“ zdůraznil.

Ruská doktrína vyšla ve dnech, kdy se v zemi rozpoutal vážný spor mezi vědci a církví. Vědci v tzv. „dopise deseti akademiků“ varovali ruského prezidenta Vladimira Putina před sílící klerikalizací ruské společnosti. Jedním ze signatářů otevřeného dopisu je i nositel Nobelovy ceny Vitalij Ginzburg, který se obrátil na Putina i proto, že nechce, aby se slovo boží stalo v Rusku vědeckou disciplínou.

Církev se v poslední době prosazuje jak v politice, tak v běžném životě občanů. Začala se například aktivně zapojovat do řešení demografické krize, a to tak, že se v některých oblastech dohodla se zdravotníky na společném duchovním působení na žadatelky o potrat. Lékaři tak posílají ženy před zákrokem k popovi, který je přesvědčuje, aby porodily.

Církev také vystoupila proti vylepšení demografické situace s pomocí přistěhovalců. Především ale usiluje o to, aby teologie byla vyučována jako vědecká disciplína a aby se na všech školách povinně učily základy pravoslaví. To rozzuřilo ostatní konfese i zastánce světského státu, kterým Rusko podle ústavy je. Vědci prosazují, aby se učil předmět historie světových náboženství, a ne základy pravoslaví. K akademikům - ateistům se tentokrát netradičně přidali muslimové, i když jinak ateisty opovrhují. Ptají se, proč se jejich děti mají učit historii pravoslavných, a ne svou vlastní. „Školákovi se nic špatného nestane, když bude znát biblické učení o počátku světa,“ prohlásil patriarcha Alexij II.

Dopis akademiků nazvaný „Konsolidace, nebo rozpad země?“ podpořila řada obránců lidských práv a aktivistů nejrůznějších hnutí, mezi jinými i zástupce ruských homosexuálů Nikolaj Alexejev či bývalý disident a obránce lidských práv Sergej Kovaljov. Tvrdí, že v Rusku vzniká nová, nacionalisticky náboženská ideologie, vyznačující se xenofobií a imperiálními sklony. Jejich slova nepřímo potvrdili mladí lidé z hnutí Euroasijský svaz mládeže, kteří v Moskvě uspořádali mítink s hesly „Kvůli bohu budeme zabíjet“. Akademiky zároveň obvinili ze satanismu a navrhli je pálit na hranici.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...