Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Poprvé po třiceti letech. EU uvalila sankce na čtyři čínské činitele za porušování práv Ujgurů

Svět

  12:11aktualizováno  21:29
BRUSEL/PEKING - Evropská unie v pondělí poprvé za poslední tři desetiletí potrestala porušování lidských práv v Číně. Ministři zahraničí členských zemí schválili přijetí sankcí vůči čtyřem činitelům odpovědným za zacházení s menšinovými Ujgury. Toto zacházení mnozí západní politici označují za brutální.

Ujgurové žijící v autonomní oblasti Sin-ťiang si dlouhodobě stěžují na útlak ze strany čínských úřadů. foto: ČTK/APReuters

Společně s EU oznámily sankce také Spojené státy, Kanada a Británie, jejichž ministři zahraničí ve společném prohlášení odsoudili „represivní praktiky“ v čínském Sin-ťiangu. Peking reagoval přijetím odvetných sankcí vůči skupině představitelů EU.

Apple kvůli nucené práci Ujgurů odstřihl čínského dodavatele. Ten se prý podílí na přesidlování etnické menšiny

Evropské země se shodly na prvních postizích za porušování lidských práv v Číně od masakru demonstrujících studentů na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) v roce 1989. V reakci na něj zakázalo tehdejší evropské společenství vývoz zbraní do Číny; tento zákaz dosud platí.

Ujgurský muž v sinťiangském Turfanu

Mezi potrestanými činiteli je šéf bezpečnostního úřadu Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang Čchen Ming-kuo, bývalý předák vládnoucí komunistické strany v této oblasti Ču Chaj-lun a dva další přední činitelé provincie Wang Ťün-čeng a Wang Ming-šan. Všichni budou mít zmrazený majetek v EU a nebudou smět cestovat na její území. Potrestána byla i čínská společnost odpovědná za fungování detenčních center, v nichž jsou podle některých západních zemí Ujguři vystavováni mučení, nucené práci a ženy nucené sterilizaci.

Pusťte do regionu zahraniční pozorovatele, zní požadavek

Unijní diplomacie konstatovala, že potrestaní hráli „aktivní roli při vytváření a zavádění čínské politiky v Sin-ťiangu, která mezi jiným zahrnuje rozsáhlé svévolné zatýkání, rozsáhlé sledování, indoktrinaci, ponižující zacházení stejně jako porušování svobody náboženství či vyznání“.

„Chtěli bychom, aby bylo mezinárodním pozorovatelům umožněno navštívit tento region v provincii Sin-ťiang... Z našeho pohledu je situace skutečně vážná,“ řekl českým novinářům po jednání ministr zahraničí Tomáš Petříček. Spolu s kolegy z dalších unijních zemí v pondělí hovořil i s vysokou komisařkou OSN pro lidská práva Michelle Bacheletovou, která by chtěla situaci v provincii zhodnotit osobně. Čína ovšem zahraniční pozorovatele do Sin-ťiangu odmítá pouštět.

Čínské úřady krátce po zveřejnění unijních postihů reagovaly zavedením odvetných sankcí. Zahrnují mimo jiné členy Politického a bezpečnostního výboru Rady EU, v němž mají svého zástupce všechny členské státy. Na seznamu je také pět europoslanců a několik k Číně kritických evropských politiků a analytiků.

EU k sankcím sáhla v den, kdy na návštěvu Evropy přilétá nový americký ministr zahraničí Antony Blinken. Spojené státy přijaly protičínské sankce již dříve a označují čínský přístup k Ujgurům za genocidu. Washington chce dlouhodobě sladit svou politiku vůči Číně s Bruselem, některé unijní země však kvůli obchodním zájmům prosazují opatrnější postup.

Těží Evropská unie z nucené práce Ujgurů? Čína je nyní jejím největším obchodním partnerem

USA, které protičínské sankce přijaly již dříve a čínský přístup k Ujgurům označují za genocidu, dnes v souvislosti s „otřesnými“ činy v Sin-ťiangu vyhlásily sankce proti dvěma ze čtyř výše zmíněných činitelů. Ministr Blinken v prohlášení ocenil kroky Evropské unie a vyzdvihl „jednotnou transatlantickou reakci“.

V rámci koordinovaného postupu západních zemí v souvislosti s počínáním Pekingu v Sin-ťiangu dnes vyhlásily sankce proti čtyřem čínským činitelům a jedné stavební firmě také Británie a Kanada. „Jsme jednotní a žádáme spravedlnost pro ty, kdo v Sin-ťiangu trpí,“ citovala agentura Reuters z následného prohlášení šéfů americké, britské a kanadské diplomacie.

Evropský blok k potrestání čínských činitelů využil nový globální sankční režim, který mu umožňuje pružněji reagovat na porušování lidských práv kdekoli ve světě. V pondělí v jeho rámci zavedl podobné tresty také vůči dvěma činitelům z ruského Čečenska kvůli tamnímu porušování práv sexuálních menšin. Potrestáno bylo i dalších pět lidí a dva subjekty ze Severní Koreje, Libye, Eritreje a Jižního Súdánu.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...