26. února 2017 9:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Poprvé za třicet šest let. Trump se nezúčastní tradiční galavečeře s novináři

Prezident USA Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident USA Donald Trump. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump se nezúčastní tradiční galavečeře s novináři akreditovanými v Bílém domě. Oznámil to v sobotu americký prezident na svém twitterovém účtu. Trump v minulosti často kritizoval sdělovací prostředky, které obviňuje z šíření vylhaných zpráv. Podle televize NBC to bude poprvé za třicet let, co se prezident této akce nezúčastní.

Odmítnutí účasti na galavečeři, která se letos koná 29. dubna, zřejmě souvisí s pátečním incidentem, kdy Bílý dům zakázal zpravodajům několika významných amerických médií vstup na tiskovou konferenci prezidentova mluvčího. Podle listu The New York Times jde o událost, která je ve vztazích mezi kanceláří prezidenta USA a médii zcela mimořádná.

Proti pátečnímu postupu vůči novinářům podalo protest Sdružení zpravodajů Bílého domu (WHCA), jehož členy jsou žurnalisté akreditovaní při prezidentském úřadu a které onu galavečeři každoročně pořádá.

„Nezúčastním se letošní večeře Sdružení zpravodajů Bílého domu. Prosím popřejte všem, ať se mají dobře a užijí si večer!“ napsal bez dalších podrobností Trump v sobotu na svém twitterovém účtu.

25.února 2017 v 22:53, příspěvek archivován: 26.února 2017 v 09:48

I will not be attending the White House Correspondents' Association Dinner this year. Please wish everyone well and have a great evening!

Galavečeře s novináři pořádaná WHCA se koná již od roku 1920 a pro Bílý dům je jedním ze společenských vrcholů roku. Vedle zástupců médií se jí účastní i řada celebrit. Výtěžek ze vstupného putuje na dobročinné účely. V médiích je tato galavečeře, pořádaná vždy poslední sobotu v dubnu, hojně sledovaná. Koná se ve washingtonském hotelu Hilton.

McMaster vlevo a preziden USA Donald Trump vpravo
Americký prezident Donald Trump na setkání na Floridě.

Bílý dům v pátek na tiskovou konferenci neumožnil vstup zpravodajům listu The New York Times, televize CNN, listu The Los Angeles Times a zpravodajského serveru Politico. Na protest proti postihu kolegů se odmítli zúčastnit tiskové konference reportéři časopisu Time a tiskové agentury Associated Press.

Posledním prezidentem, který se nezúčastnil galavečeře byl prezident Ronald Reagan. Stalo se tak v roce 1981, Reagan se na večeři dostavit nemohl, protože byl ani ne měsíc předtím postřelen při nezdařeném atentátu.

V rámci večeře s novináři si obvykle prezident pozve komika, který si buď z něj nebo jiných hostů dělá legraci. V roce 2011 se této role ujal sám Barack Obama a vysmíval se Donaldu Trumpovi.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz