Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putinova strana v průzkumech před volbami propadla. Přesto by vyhrála

Svět

  17:15
MOSKVA - Ruská vládní strana Jednotné Rusko před parlamentními volbami, které se konají 18. září, ztrácí na oblibě. V současnosti pro ni chce hlasovat jen 31 procent obyvatel Ruska. Vyplývá to z průzkumu nezávislého střediska Levada, o jehož výsledcích informovala ruská mutace BBC. V červenci přitom chtělo pro vládnoucí stranu hlasovat 39 procent dotázaných, v červnu a květnu 35 procent a v dubnu 42 procent.

Prezident Putin zachycen na fotografii ze schůzky s tureckým protějškem Erdoganem z počátku srpna. foto: ČTK

I přes úbytek voličů zůstává Jednotné Rusko zdaleka nejpopulárnější stranou v zemi. Komunisty, kteří představují nejsilnější opoziční uskupení, hodlá volit každý desátý Rus. Devět procent přívrženců mají momentálně nacionalisté Vladimira Žirinovského.

Pět procent dotázaných má v úmyslu hlasovat pro Spravedlivé Rusko, což je nejmenší z dosavadních čtyř parlamentních stran. Ostatní strany, včetně liberálních uskupení Jabloko a Parnas, má v plánu volit jen každý stý dotázaný.

V Rusku začala kampaň před volbami skandálně. Malcev vyzval k sesazení Putina

Více než čtvrtině Rusům se k volebním urnám nechce, další pětina ještě váhá.

Pokud by hlasovali jen ti voliči, kteří už jsou rozhodnuti, Jednotné Rusko by získalo polovinu jejich hlasů. Další by byli komunisté s 15 procenty, Žirinovského nacionalisté se 14 procenty a pak Spravedlivé Rusko s devíti procenty.

Rusové budou volit 450 poslanců Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu, již 18. září. Volit se bude smíšeným způsobem: 225 poslanců dumy bude vybráno většinovým systémem, stejný počet poměrně na základě stranických kandidátek.

Jednotné Rusko v parlamentních volbách v prosinci 2011 získalo 49,5 procenta hlasů (v předchozích volbách 64,3 procenta). Vzápětí se vzedmula vlna protivládních demonstracích v ruských velkoměstech kvůli podezření, že volby byly zfalšovány. Protestní vlna opadla s návratem Vladimira Putina do Kremlu na jaře 2012.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Mohlo by vás zajímat