Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Porody v královské rodině. Vypadá jak švestkový pudink, řekl Phillip o Charlesovi

Svět

  9:58aktualizováno  11:13
LONDÝN/PRAHA - Británie se v pondělí dočkala třetího následníka trůnu. Je to poprvé v historii, kdy má země tři generace přímých následníků. Korunním princem je Charles, po něm trůn převezme jeho syn William a jednou také chlapec, který se Williamovi a Kate narodil včera. Jak ale vypadaly královské porody v minulosti?

Charles s Dianou slaví s Williamem jeho první vánoce foto: ČTK

Královské děti v minulosti přicházely na svět v zámcích a palácích. Jako první toto pravidlo porušila princezna Diana, která se rozhodla porodit v londýnské nemocnici St. Mary. Ve stejné včera porodila následníka trůnu i její snacha Kate. Až do roku 1936 také platilo pravidlo, že u porodu musí být ministr vnitra, to aby se předešlo případné záměně dětí. Přečtěte si, jak vypadaly královské porody v minulosti.

Princezna Alžběta

Nynější královna se narodila 21. dubna 1926 jako první dítě vévody a vévodkyně z Yorku. Byla vůbec prvním monarchou od středověku, který se narodil mimo palác v domě v Bruton Street číslo 17 v Londýně. Její matka ji porodila císařským řezem. U jejího narození byl tehdy ministr vnitra. Jak podotýká britský Daily Mail, její dědeček, král Jiří V. neměl děti v oblibě, ale Alžbětu si zamiloval. Říkal jí Lilibet a nechával ji tahat za svou bradku.

Vévoda a vévodkyně z Yorku s dcerou Alžbětou

Alžběta měla ještě mladší sestru, princeznu Margaret, ta zemřela v roce 2002. Alžběta původně královnou být neměla, v nástupnictví byla třetí po svém strýci Eduardovi a otci Jiřím. Kdyby její rodiče měli syna, automaticky by ji v následnictví předběhl. Když ale Eduard abdikoval kvůli milence Wallis Simpsonové, z Alžběty se stala korunní princezna a později i královna.

ČTĚTE TAKÉ:

Její manžel princ Phillip se narodil na kuchyňském stole v pronajaté vile na Korfu. Netekla tam teplá voda a nebyla tam elektřina.

Princ Charles

Charlese porodila tehdy ještě princezna Alžběta 14. listopadu 1948 v Buckinghamském paláci. Z Belgického salonu tehdy dočasně udělali porodní sál. Šlo o dlouhý a vyčerpávající porod, Alžběta rodila 30 hodin. Nastávající otec princ Phillip v tu dobu hrál squash, později si šel zaplavat do palácového bazénu. Zprávu o narození syna mu donesli zrovna ve chvíli, kdy se otíral osuškou.

Alžběta, Phillip a malý Charles

Když se Alžběta probrala, u její postele stál Phillip s lahví šampaňského a kyticí rudých růží a karafiátů. Ministr vnitra u porodu Charlese nebyl. Alžbětu tehdy zaujaly dlouhé prsty jejího novorozeného syna. "Ty prsty určitě nemá po mě, ani po Phillipovi," napsala tehdy.

Když se Phillipa zeptali, jaký malý Charles je, princ známý svými "hláškami" suše podotkl: "Vypadá jak švestkový pudink."

Princ William

Diana jako první z královské rodiny rodila v porodnici. Původně chtěla rodit přirozenou cestou, ale po několika hodinách požádala o epidural. "Kdyby měli mít muži děti, každý by měl jen jedno," poznamenala k tomu později.

Charles a Diana odcházejí s malým Williamem z porodnice

Prvorozeného syna, který se narodil 21. června 1982, chtěla pojmenovat Oliver, Charles byl ale proti kvůli Oliveru Cromwellovi a prosazoval Arthura Alberta. Chlapec byl nakonec pokřtěn William Arthur Phillip Louis.

"Díkybohu, že nemá uši po otci," prohlásila královna Alžběta II., když svého vnuka poprvé uviděla.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...