5. dubna 2016 12:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Porošenko a Panama Papers: podezření kolem prezidenta prošetří berní úřad

Petro Porošenko na tiskové konferenci v Kyjevě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petro Porošenko na tiskové konferenci v Kyjevě. | foto: Reuters

KYJEV Šéf ukrajinské daňové správy nařídil prověřit zprávy tisku o nesrovnalostech ve finančních záležitostech prezidenta Petra Porošenka. Ten prý mohl přestoupit zákon tím, že ve svých přiznáních zatajil své firmy v zahraničních daňových rájích, odhalené díky únikům dokumentů z panamské právní kanceláři Mossack Fonseca. Prezidenta odmítl vyšetřovat jak protikorupční úřad, tak generální prokuratura.

„Dal jsem včera pokyn prověřit informace tisku,“ řekl v úterý novinářům šéf daňové správy Roman Nasyriv. „Myslím, že brzy budeme informovat veřejnost,“ dodal. Nicméně upozornil, že kompetence ukrajinských úřadů do daňových rájů v cizině nesahají.

Kromě Porošenka v uniklých dokumentech figurují i jména dalších Ukrajinců.

Porošenko v reakci na nařčení v pondělí uvedl, že je „první úřední osobou na Ukrajině, která přistupuje seriózně k deklaraci svých výdělků, k placení daní a k řešení konfliktu zájmů“. Své akcie svěřil do správy konzultačním a právním firmám a nezávislým expertům, na které dohlíží renomovaná banka.

Šéf populistické Radikální strany Oleh Ljaško již v pondělí vyzval parlament, aby zřídil vyšetřovací komisi a zahájil proces odvolání hlavy státu, takzvaný impeachment. Návrh podpořila strana Svépomoc, regionální hnutí řízené lvovským starostou Andrijem Sadovým.

Certifikát vydaný společností Mossack Fonseca stvrzující Porošenkovo...

Certifikát vydaný společností Mossack Fonseca stvrzující Porošenkovo vlastnictví k 8. prosinci 2015.

Hodnota Porošenkova majetku se odhaduje na 858 milionů dolarů (asi 20 miliard Kč).

Porušil slib voličům

Porošenko nyní čelí ostré kritice za to, že podle uniklých dokumentů převedl svůj byznys na firmy sídlící v zahraničí, ačkoliv v kampani před prezidentskými volbami sliboval voličům, že svou firmu Rošen, největšího výrobce cukrovinek na Ukrajině, prodá.

Deník Ukrajinska pravda v pondělí napsal, že Porošenko dvakrát porušil zákon, když poskytl nepravdivé údaje o svém majetku. A svou zemi připravil o miliony dolarů na daních právě v době, kdy se nejvíce vystupňoval konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem. „Ve skutečnosti se čokoládový magnát více zajímal o vlastní prospěch, než o blaho vlasti,“ napsal deník.

Porošenko v reakci na nařčení v pondělí uvedl, že je
Obchod s cukrovinkami Rošen v Kyjevě.

V Rusku opoziční poslanec Dmitrij Gudkov požádal ředitele státních tiskových agentur o vysvětlení „nepochopitelného a selektivního informování“. Státní média s odvoláním na uniklé dokumenty totiž dopodrobna vyložily potíže Porošenka a dalších zahraničních politiků, ale zamlčely možné zapletení ruského prezidenta Vladimira Putina do praní miliard dolarů přes utajované firmy v daňových rájích.

Aféra Panama Papers:

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.