Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
4. června 2015 15:58, aktualizováno  20:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Porošenko: Na Donbasu bojuje 9000 ruských vojáků. Ukrajina je ohrožena

Příslušník ukrajinského praporu Kyjev 1 drží pozici v ostřelovaném městě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušník ukrajinského praporu Kyjev 1 drží pozici v ostřelovaném městě... | foto: ČTK

KYJEV Na Ukrajině působí přes 9000 ruských vojáků a Ukrajina čelí velké hrozbě nové vojenské operace proruských separatistů, varoval ve čtvrtek ve svém výročním projevu v parlamentu prezident Petro Porošenko. Později odpoledne pak Kyjev oznámil, že v bitvě o město Marjinka zahynulo 80 povstalců. Ve čtvrtek na Donbasu padlo pět ukrajinských vojáků.

Ukrajinská armáda musí být připravena ubránit zemi proti „rozsáhlé invazi“ podél celé ukrajinské hranice s Ruskem, uvedl Porošenko ve svém projevu o vnitřní a zahraniční situaci Ukrajiny rok po svém zvolení do úřadu. Podle prezidenta na východě země působí 50 000 "ukrajinských hrdinů“.

Porošenko hovořil k poslancům v době nových těžkých bojů na východě Ukrajiny. Od středy v nich přišlo o život 24 lidí, z nichž pět byli ukrajinští vojáci. Kyjev boje, jejichž dějištěm byla obec Marjinka, označuje za další velkou ofenzivu. Z porušení příměří dohodnutého v únoru v Minsku Kyjev obvinil proruské separatisty, Moskva zase viní z porušování klidu zbraní Ukrajinu.

Prezident přiznal, že útok separatistů byl odražen díky těžkým zbraním, které ukrajinská strana stáhla z dohodnuté linie příměří. „Povolali jsme dělostřelectvo a útok odrazili,“ řekl ke středečním bojům. Ujistil také, že potom byla těžká technika opět stažena.

Výroční projev prezidenta Petra Porošenka v ukrajinském parlamentu.

Přesně ve chvíli, kdy začal Porošenko hovořit v parlamentu, obrátil se v Moskvě na novináře mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Obvinil Kyjev, že nové boje na východě Ukrajiny vyprovokoval záměrně právě nyní, aby vyvolal nový tlak na Evropskou unii, která bude rozhodovat o prodloužení sankcí proti Rusku. „Ukrajinská strana zhoršila před blížícími se významnými mezinárodními událostmi napětí mnohokrát i v minulosti,“ řekl Peskov.

Desítky mrtvých

V bitvě o Marjinku zahynulo kolem 80 povstalců a víc než sto jich utrpělo zranění, oznámil ve čtvrtek mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko. O ztrátách na straně ukrajinských ozbrojených sil se nezmínil. Podle zpráv kyjevských médií bylo do nemocnic v Dněpropetrovsku od Marjinky převezeno 31 ukrajinských vojáků s různými druhy zranění.

Agentura Unian ve čtvrtek doplnila, že za posledních 24 hodin zahynulo na donbaské frontě pět ukrajinských vojáků a téměř 40 jich bylo zraněno. Kde k ukrajinským ztrátám došlo, zpráva neuvádí.

Podle povstalecké agentury DAN ve stejné době v Donbasu zahynulo přes 20 lidí, údajně v důsledku ostřelování Doněcku a měst Horlivka, Šyrokyne a Spartak ukrajinskou armádou. Kyjev prý v bojích znovu použil děla o ráži 122 a 152 milimetrů, jejichž nasazení minské dohody zakazují.

Porošenko kritizoval vládu

Prezident Porošenko se ve svém projevu věnoval také reformám, které mají decentralizovat státní správu, zajistit finanční pomoc Evropy a zklidnit Donbas. Předem dal najevo, že tempo reforem není dostatečné. Ve čtvrtek prohlásil, že není spokojen s prací vlády a že podporuje rozbití monopolů v klíčových státních aktivitách, přičemž doporučil začít v oblasti energetiky.

Ukrajinští vojáci v Marjince.
Ukrajinský voják ve východoukrajinské Marjince.

Decentralizace podle něj nemá nic společného s federalizací. „Ukrajina byla, je a zůstane jednotným státem,“ řekl. Decentralizace se podle něj nebude týkat národní obrany, bezpečnosti, zahraniční politiky, boje proti korupci ani územní celistvosti. Federalizaci Ukrajiny prosazuje Rusko, Porošenko ale hovoří jenom o decentralizaci moci ve prospěch regionů.

K tématu členství v NATO řekl, že průzkumy ukazují, že pro vstup Ukrajiny do aliance je většina občanů, ale že NATO váhá otevřít Ukrajině dveře. „Budeme rozhodně hájit své zájmy. Naším cílem je splnit kritéria pro přijetí,“ řekl.

Moskva zareagovala ironií

Moskva v reakci na Porošenkovo tvrzení o ruských vojácích v Donbasu reagovala ironicky, účast svých vojáků v bojových operacích opakovaně popírá.

"Je nám úplně jasné, že bez zmínky o údajné přítomnosti ruských vojáků by parlamentní poselství bylo jen nudným vysvětlováním nesplněných nadějí a prezentováním fantasmagorií o světlých zítřcích," řekl agentuře TASS mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Slovíčkaření Moskvy

Ruskému ministerstvu vadí, že Porošenko v projevu označil ruský výsadek na Ukrajině za "bojovou taktickou skupinu," což je podle Konašenkova termín, který vojenská teorie nezná. "Hodí se spíš na jednotky Pravého sektoru," poznamenal mluvčí s odkazem na ozbrojené ukrajinské nacionalisty operující v Donbasu.

"Žádné pravidelné ruské jednotky, nemluvě o bojových taktických skupinách, na Ukrajině nejsou. Poradci by příště svého šéfa neměli vystavovat posměchu," řekl Konašenkov.

Zdroj: ČTK

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...