14. října 2016 16:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Porošenko: Proruští povstalci v Donbasu mají větší tankovou sílu než bundeswehr

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se státní zástavou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský prezident Petro Porošenko se státní zástavou. | foto: Reuters

KYJEV Proruští radikálové, kteří se zmocnili východních oblastí ukrajinského Donbasu, mají ve výzbroji víc tanků a děl než německý bundeswehr. Napsal to ukrajinský prezident Petro Porošenko v článku pro německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. O jeho obsahu v pátek novináře v Kyjevě informoval prezidentský mluvčí Svjatoslav Ceholko.

O vojenské situaci na východě Ukrajiny hovořil v pátek Porošenko i v projevu na slavnostní přísaze armádních nováčků v Kyjevě. Řekl, že bojových operací v Donbasu se od roku 2014 zúčastnilo 280 tisíc ukrajinských vojáků, přes 2500 z nich zahynulo. Celkem si boje na východě Ukrajiny vyžádaly kolem 9600 mrtvých.

Ruská agrese na východě Ukrajiny podle Porošenka potrvá dlouho, ale Ukrajina „se nevzdá“. Pokud ale chce přežít jako nezávislý stát, musí ročně věnovat na obranu nejméně pět procent svého hrubého domácího produktu, konstatoval prezident.

Bojový výcvik proruských vzbouřenců na Donbasu.
Ozbrojené síly samozvané Doněcké lidové republiky.

V září Porošenko americké televizní stanici CNN řekl, že povstalci podporovaní Ruskem disponují v Donbasu 700 ruskými tanky, 1250 dělostřeleckými systémy, víc než tisícovkou obrněných transportérů s 300 raketometů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!