22. května 2019 21:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Porošenko se cítí být politicky pronásledován. Za obviněními prý stojí domácí zrádci a Rusko

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko. | foto: ČTK

KYJEV Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se cítí být „politicky pronásledován“ kvůli tomu, že se hned po odchodu z nejvyšší funkce na začátku týdne stal objektem několika vyšetřování. V krocích úřadů vidí počátek kampaně před parlamentními volbami. Za obviněními proti němu prý stojí „pátá kolona“, tedy domácí zrádci, a Rusko.

Porošenko dosud nebyl z ničeho obviněn. Úřady podle médií podnikají předběžná vyšetřování ohledně trestního oznámení od bývalého zástupce šéfa prezidentské kanceláře za dob Viktora Janukovyče, že se Porošenko loňským vyhlášením „válečného stavu“ dopustil vlastizrady. Speciální protikorupční prokuratura zase zkoumá údajné zásahy Porošenka jako hlavy státu do kauzy okolo rozkrádání státní prostředků v energetice.

„Toto politické pronásledováním hodnotím jako začátek parlamentní volební kampaně. Obvinění nevznášejí mí nepřátelé, ale nepřátelé Ukrajiny,“ řekl Porošenko podle agentury Interfax-Ukrajina.

„Pátá kolona“ se podle něj například snaží přesunout z Ruska na ukrajinské úřady vinu za incident v Kerčském průlivu, kde loni v listopadu Rusové ostřelovali a zajali ukrajinské námořníky. Kvůli incidentu Porošenko vyhlásil na měsíc „válečný stav“, který se však týkal jen regionů na východě Ukrajiny.

Porošenko ujistil, že je připraven nést zodpovědnost za své činy, rozhodnutí a rozkazy ve funkci prezidenta a vrchního velitele; díky těmto krokům se podle něj „podařilo osvobodit dvě třetiny okupovaných území“ v Donbasu na východě Ukrajiny, kde si konflikt s proruskými separatisty od jara 2014 vyžádal na 13.000 mrtvých. „Jsem připraven nést odpovědnost za tento ‚zločin‘,“ prohlásil s tím, že stejně tak je připraven nést odpovědnost za zákon o ukrajinštině jako státním jazyku či za vymanění ukrajinské pravoslavné církve z podřízenosti Moskvě.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK EXTRUZE PLASTŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč