Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Státy NATO nám pošlou zbraně a zvítězíme, hlásí Porošenko domobrancům

Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | foto: Zdroj: Agentura AP

KYJEV Ukrajina se dohodla s "řadou států NATO" na přímých dodávkách moderních zbraní, které Kyjevu pomohou ubránit se ofenzivě povstalců na východě země a zvítězit. V projevu k bojovníkům ukrajinské Národní gardy a domobrany to oznámil ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Dřívější informace o zbrojních dodávkách na Ukrajinu přitom čtyři státy NATO v neděli popřely. "S řadou států NATO se nám podařilo dohodnout o přímých dodávkách moderních zbraní, které nám pomohou ubránit se a zvítězit," uvedl Porošenko v projevu, jehož výňatky zveřejnila prezidentská kancelář. "Spoléháme sice jen sami na sebe, ale finanční a vojenská technická pomoc je pro nás životně důležitá. A my ji dostaneme," konstatoval prezident.

ČTĚTE VÍCE:

Porošenkův poradce, bývalý ministr vnitra Jurij Lucenko, o víkendu prohlásil, že na podporu boje proti proruským separatistům Ukrajina získá zbraně a vojenské poradce od pěti států Severoatlantické aliance. Mělo jít údajně o USA, Polsko, Francii, Itálii a Norsko. Všechny tyto státy s výjimkou Francie ale Lucenkovu informaci obratem popřely. Mluvčí francouzské vlády odmítl zprávu komentovat.

Angela Merkelová.

Angela Merkelová.

K otázce poskytnutí zbraní Kyjevu se některé západní země stavějí dlouhodobě odmítavě. Německá kancléřka Angela Merkelová již na konci srpna striktně odmítla dodávky zbraní Kyjevu. Podle italské vlády státy NATO sice připravují balíček vojenské pomoci, která ale "není určena k zabíjení".

Porošenko v projevu uvedl, že ukrajinské ozbrojené síly stojí před reformou, která má zasáhnout jak taktiku, tak i strategii vedení boje. Právě těmto cílům má rozšíření spolupráce s NATO sloužit.

Ostražitost při klidu zbraní

Příměří se podle ukrajinské hlavy státu vcelku dodržuje s výjimkou přestřelek v okolí Doněcku a Mariupolu. Klid zbraní ale podle Porošenka nesmí bdělost vojáků oslabit. "Dobře známe svého nepřítele i cenu jeho slov. Nemáme žádné iluze, ale naději si uchováváme," dodal prezident.

ČTĚTE TAKÉ:

Porošenko rovněž oznámil, že v nejbližší době očekává příjezd další skupiny pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří mají na východě Ukrajiny klid zbraní monitorovat. Jejich počet se má zhruba zdvojnásobit na 500.

Sankce potvrzeny, ale odloženy

Evropská unie v pondělí formálně schválila podobu nových protiruských sankcí dohodnutou konce minulého týdne, zároveň ale jejich platnost o několik dní odložila s ohledem na nadějné ukrajinské příměří. Zastavení palby trvající už čtyři dny bylo vyhlášeno po čtyřměsíčních bojích, které si vyžádaly podle dnešní zprávy OSN přes 3000 mrtvých. Ukrajinský prezident Petro Porošenko během překvapivé návštěvy v přístavu Mariupol platnost příměří potvrdil, oznámil ale, že Ukrajina se dohodla s "řadou států NATO" na přímých dodávkách moderních zbraní.

Sankce EU měly původně začít platit už v úterý, nyní ale bylo rozhodnuto s jejich zveřejněním a tedy vstupem v platnost počkat. Krajním termínem by zřejmě mohl být konec tohoto týdne. Vzniknout tak má určitý časový prostor, který umožní sledovat vývoj na východě Ukrajiny, uvedl stálý předseda jednání členských zemí Herman van Rompuy. V závislosti na vyhodnocení dění přímo na místě by měla v unii začít diskuse o případném částečném či úplném přehodnocení podoby balíku omezujících opatření.

Kyjev hlásí porušování příměří. Z telefonního spojení Porošenko-Putin znějí neurčité snahy

Kyjev v pondělí ohlásil, že proruští vzbouřenci porušili příměří nejméně na sedmi místech. Od vyhlášení příměří minulý týden v pátek zahynuli při přestřelkách už dva lidé. Ukrajinská armáda prý klid zbraní dodržuje. O osudu příměří telefonicky hovořili prezidenti Petro Porošenko a Vladimir Putin.

Podle ukrajinského protipovstaleckého štábu se v pondělí střílelo v okolí obcí Nyžňa Krynka, Avdijivka, Popasne, Nikišyne, Majorsk, Kirovske a Faščivka, které všechny leží v Doněcké oblasti. Odpoledne údajně vzbouřenci ostřelovali z raketových baterií Grad doněcké letiště.

Kromě obyvatelky Mariupolu, kterou krátce po vyhlášení příměří smrtelně zasáhla střepina granátu, zahynul při přestřelce se separatisty i ukrajinský voják v obci Stanycja Luhanska na severovýchodním předměstí Luhansku. O okolnostech jeho smrti nejsou známy žádné podrobnosti.

Prezident Petro Porošenko zpívá ukrajinskou hymnu během návštěvy přístavu...

Prezident Petro Porošenko zpívá ukrajinskou hymnu během návštěvy přístavu...

Vladimír Putin.

Vladimír Putin.

O dalších krocích, které by napomohly klidu zbraní na východě Ukrajiny, v pondělí telefonicky hovořili prezidenti Porošenko a Putin. Podle stručné zprávy tiskové služby Kremlu "diskutovali o opatřeních, která by napomohla mírovému řešení situace na jihovýchodě Ukrajiny". Prezidenti se dohodli, že budou v dialogu pokračovat.

Ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany popřela informace o tom, že by ukrajinské jednotky na východě země bojovaly v obklíčení vzbouřeneckých oddílů. O možném obklíčení ukrajinských jednotek se během dne šířily zprávy zejména z města Debalceve, které leží na silnici spojující Doněck s Luhanskem. Podle Kyjeva jde jen o poplašné zprávy, jejichž cílem je demoralizovat armádu.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER PROJEKTŮ V ELEKTRU

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč