Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Porošenkovi budou radit vysloužilí politici. Bude mezi nimi i Dzurinda

Slovensko

  20:03
KYJEV/BRATISLAVA - Ukrajinský prezident Petro Porošenko sestavuje mezinárodní tým svých poradců, jehož členy se mohou stát bývalí vysocí vládní činitelé řady evropských států. Jedním z nich bude bývalý předseda slovenské vlády Mikuláš Dzurinda, který potvrdil, že nabídku ve středu přijal.

Porošenkovi budou radit vysloužilí politici. Bude mezi nimi i Dzurinda foto: Reuters

Mezi oslovenými byli podle ukrajinských medií i bývalý švédský ministr zahraničí Carl Bildt nebo litevský expremiér Andrius Kubilius.

Podle zpravodajského serveru Cenzor tým sestavuje šéf Porošenkových poradců Michail Saakašvili, někdejší gruzínský prezident, který působí jako Porošenkova pravá ruka už od loňského roku.

„To působení podle dosavadních informací bude poměrně široké, ale s důrazem na aplikaci reforem. Jak jsme my čelili výzvě nahradit odumírající odvětví, jako například strojírenský průmysl, odvětvími novými, aby lidé měli šanci na práci, tak přesně takové těžké přechodné období čeká Ukrajinu,“ řekl Dzurinda slovenskému listu Denník N ke své účasti ve formujícím se týmu Porošenkových poradců.

Dvojnásobný slovenský premiér

Bývalý dvojnásobný slovenský premiér Dzurinda stál v čele vlády v letech 1998 až 2006, kdy Slovensko uskutečnilo bolestivé reformy, které ale podle ekonomů přilákaly do země zahraniční investory. Poradcem ukrajinské vlády se už dříve stal bývalý ministr financí v Dzurindově vládě Ivan Mikloš. Dzurinda i Mikloš jsou v současnosti poslanci slovenského parlamentu, oba loni vystoupili z mateřské Slovenské demokratické a křesťanské unie - Demokratické strany, která byla v minulosti nejsilnější stranou slovenské pravice.

Na nabídku stát se členem týmu poradců ukrajinského prezidenta prý kývl také Kubilius. „Saakašvili mi zavolal a vyjmenoval známé evropské politiky, kteří se mohou stát členy skupiny poradců. S účastí jsem souhlasil,“ řekl litevský expremiér baltské agentuře Delfi.

Budou propagovat prozápadní politiku

Podle kyjevského serveru Cenzor nabídku zvažuje například i šéf zahraničního výboru Evropského parlamentu Elmar Brok nebo švédský ekonom Anders Aslund, který byl už poradcem někdejšího ukrajinského prezidenta Leonida Kučmy.

Úkol poradců bude podle Kubiliuse dvojí: budou dávat ukrajinské vládě rady, jak postupovat s hospodářskou a správní reformou, a zároveň budou program prozápadní ukrajinské vlády propagovat v Evropě. Kdy se tým poradců ujme svých funkcí, není podle litevského expremiéra zatím jasné.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!