Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Rus Nikulin vydaný z Česka byl v USA uznán vinným z hackerských útoků

Svět

  7:52aktualizováno  9:15
San Francisco - Porota v San Francisku uznala v pátek vinným Rusa Jevgenije Nikulina, který byl obžalován z hackerských útoků. Uvedla to agentura Bloomberg. Dvaatřicetiletého Nikulina vydala do Spojených států předloni ČR po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin byl na podzim 2016 zadržen českou policií v Praze a loni vydán do USA foto: ČTK

Údajný ruský hacker Nikulin požaduje po Česku odškodné 1,5 milionu korun za nezákonné vydání do USA

Nikulin byl uznán vinným v devíti bodech obžaloby, podle nichž v roce 2012 napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Podle obžaloby ukradl data z více než 117 milionů účtů.

Nikulin bude odsouzen 29. září. Podle amerického ministerstva spravedlnosti mu hrozí až 30 let vězení - po deseti letech za prodej ukradených dat o účtech a instalování malwaru na chráněné počítače a po pěti letech za spiknutí a počítačové útoky, uvedl Bloomberg. Podle obžaloby mu hrozí také povinný dvouletý trest vězení za krádež identity.

Porota neshledala Nikulina vinným ze spáchání zločinu pro finanční zisk. „Nikulinovo usvědčení je přímou pohrůžkou těm, kteří se chtějí stát hackery, ať jsou kdekoli,“ cituje amerického prokurátora Davida Andersona web cyberscoop.com, který se specializuje na kybernetickou bezpečnost a případem se podrobně zabývá.

„Počítačové hackerství není jenom trestný čin, je to přímé ohrožení bezpečnosti a soukromí Američanů. Americké donucovací orgány budou na tu hrozbu reagovat bez ohledu na to, kde má původ,“ dodal Anderson.

Údajný hacker Nikulin souzený v USA přišel o ruského obhájce. Snažil se o uznání nižší příčetnosti

Proces s Nikulinem v San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen a tento týden obnoven. Byl to první proces v severní Kalifornii od poloviny března, kdy byly soudy v této oblasti uzavřeny. Soudce, Nikulin i právníci měli při jednání roušky, svědci vypovídali za sklem.

Nikulin byl zadržen v říjnu 2016 v Praze na americkou žádost. Český soud pak souhlasil s vydáním do USA, i když o vydání svého občana současně požádalo i Rusko. Do Spojených států byl vydán v březnu 2018.

Na rozdíl od dalších obvyklých případů počítačové kriminality Nikulinovo stíhání ukázalo na starší generaci internetových pirátů napadajících americké firmy, někdy s vědomím ruských zpravodajských služeb, uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti.

Nikulinova obhajoba zase tvrdila, že vyšetřovatelé nedokázali s určitostí prokázat vazbu mezi Nikulinem a internetovými uživatelskými jmény, historiemi vyhledávání a dalšími údajnými důkazy. Obhájce Adam Gasner podle webu cyberscoop.com řekl, že každý, včetně ruských tajných služeb, mohl použít Nikulinovy e-mailové účty k páchání zločinů jeho jménem.

Američtí prokurátoři jsou přesvědčeni, že Nikulin byl součástí skupiny hackerů, obchodníků s daty a špionů operujících v Moskvě a okolí v roce 2012. Nikulin podle amerických úřadů mimo jiné jednal s dalším obviněným hackerem Nikitou Kislicinem o o prodeji dat ukradených z LinkedIn. Nikulin však byl jedním z hrstky obviněných Rusů, kteří byli v posledních letech skutečně vydáni do USA.

Nikulin podle jeho bývalého právního zástupce, na něhož se odvolává cyberscoop.com, po vydání do USA odmítl spolupracovat se svým právníkem a setkal se bez přítomnosti právníka s ruskými úředníky. Byl umístěn na samotku poté, co údajně poničil svou vězeňskou celu a fyzicky napadl vězeňské úředníky v kalifornském zařízení Santa Rita. Na základě psychiatrického posudku však úřady dospěly k závěru, že je schopen podstoupit soudní proces.

Jevgenij Nikulin

  • Nikulin byl zatčen v České republice v restauraci jednoho z pražských hotelů 5. října 2016 ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) na základě amerického zatykače (ten ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013). V Česku byl Nikulin se svou přítelkyní.
  • Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox. Podle obžaloby ukradl data z více než 117 milionů účtů. Kalifornský federální soud Rusa obvinil z hackerského útoku, krádeže a spiknutí.
  • Nikulin podle obvinění získal hesla uživatelů sítí s úmyslem ukradené informace buď prodat nebo je využít k neoprávněnému přístupu k dalším počítačům a účtům. Americká média spekulovala, zda byl napojen na petrohradskou Agenturu pro výzkum internetu. Ta je považována za prodlouženou ruku ruské vlády a je spojována s politickou reklamou zadávanou z Ruska před prezidentskými volbami, které se ve Spojených státech konaly na podzim 2016.
  • Po zadržení Nikulin zkolaboval a musel být hospitalizován, poté byl umístěn do vazby. Později řekl, že po zatčení v Česku jej agenti FBI žádali, aby se přiznal k proniknutí do pošty někdejší americké prezidentské kandidátky Hillary Clintonové na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina. O zadržení svého občana byla vyrozuměna také ruská ambasáda, Moskva poté vyjádřila odhodlání udělat vše pro to, aby zabránila Nikulinovu vydání do USA.
  • Americké velvyslanectví požádalo o vydání Nikulina 16. listopadu 2016. O několik dní poději české ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že o vydání Nikulina požádalo i Rusko (úřad žádost obdržel rovněž 16. listopadu), které na něj vydalo zatykač kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (asi 80.000 korun) spáchané v roce 2009.
  • Počátkem dubna 2017 pražské městské státní zastupitelství předalo Nikulinovu kauzu k městskému soudu, který v květnu rozhodl, že vydání Nikulina je přípustné do USA i do Ruska. Nikulin proti usnesení o přípustnosti vydání do USA podal stížnost a jeho právník později oznámil, že Nikulin si podá i stížnost proti rozhodnutí o přípustnosti vydání do Ruska. Nikulin nechtěl být vydán nikam, přednost ale dával extradici do vlasti, kde mu hrozil nižší trest.
  • V listopadu 2017 pražský vrchní soud potvrdil přípustnost jeho vydání do USA. Předloni pak Rus neuspěl s ústavní stížností proti vazbě a pražský soud také potvrdil, že Nikulin nemá nárok na humanitární azyl v ČR. Poté, co Ústavní soud v březnu 2018 zamítl jeho stížnost proti přípustnosti vydání do USA, rozhodl tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) o vydání Nikulina do USA. Rus tam odletěl 30. března 2018 letounem amerického ministerstva spravedlnosti.
  • Pelikánův krok provázely kritické i pochvalné reakce z domova i ze zahraničí. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že vydání Nikulina podkopává základy česko-ruské spolupráce. Kriticky se vyjádřili také prezident Miloš Zeman, který Pelikána žádal o Nikulinovo vydání do Ruska, nebo exprezident Václav Klaus. Naopak velvyslanectví USA krok uvítalo. Vládu ocenil například tehdejší předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, který v té době pobýval v ČR a který o Nikulinovi jednal se svými českými kolegy.
  • Loni v dubnu Ústavní soud vyhověl Nikulinově stížnosti a zrušil Pelikánovo rozhodnutí. Exministr podle verdiktu porušil při vydávání údajného hackera do USA jeho práva. Nevyčkal na definitivní vyřešení jeho žádosti o azyl, včetně soudního přezkoumávání. Zeman v této souvislosti v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov řekl, že Pelikán se podbízel velmoci. Nikulin za nezákonné vydání požaduje po českém ministerstvu spravedlnosti odškodné 1,5 milionu korun.
  • Rus, narozený v roce 1988, po svém příletu do USA u soudu zopakoval, že se cítí nevinen. Soudy se poté zabývaly otázkou, zda vůbec může být souzen. Loni v květnu kalifornský soudce rozhodl, že Nikulin je i přes poruchu osobnosti schopen proces podstoupit. Expertiza dokázala Nikulinovu narcistní poruchu, která se projevuje přebujelým pocitem vlastní jedinečnosti, potřebou neustálého obdivu a nedostatkem empatie. Loni v prosinci pak Nikulin podstoupil psychiatrické vyšetření, podle nějž je duševně zdráv.
  • Proces s Nikulinem v San Francisku začal letos v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen a tento týden obnoven. Porota v San Francisku uznala 10. července 2020 Nikulina vinným z hackerských útoků. Nikulin bude odsouzen 29. září. Podle amerického ministerstva spravedlnosti mu hrozí až 30 let vězení - po deseti letech za prodej ukradených dat o účtech a instalování malwaru na chráněné počítače a po pěti letech za spiknutí a počítačové útoky, uvedla agentura Bloomberg. Podle obžaloby mu hrozí také povinný dvouletý trest vězení za krádež identity.
Autor: