Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Portrét pachatelů hromadného znásilnění: ekonomičtí migranti a pijáci

Svět

  13:25
DILLÍ - Indický soud má v pátek vynést rozsudek nad čtyřmi muži, které už v úterý shledal vinnými z hromadného znásilnění studentky a z její vraždy. Agentura AFP připravila profil násilníků, jejichž čin rozhořčil celou Indii a kterým hrozí na indické poměry neobvyklý trest smrti oběšením.

Demonstranti chtějí, aby byli útočníci oběšeni. foto: ČTK

Všichni čtyři muži byli ekonomičtí migranti na dolní části společenského žebříčku v Dillí, kam je přitáhla touha uniknout venkovské bídě. Žili v nepovoleném slumu Rám Dass Camp nebo jeho okolí na jihu metropole stejně jako stovky dělníků, jejichž příbytky jsou převážně bez toalet či tekoucí vody.

Místní obyvatelé si stěžují, že vnímají jako potupu, že jsou se čtveřicí násilníků spojováni. Vzpomínají na ně jako na pijáky, kteří dělali problémy a nerespektovali sousedy.

Čin spáchalo celkem šest mužů; jeden z nich během procesu ve vězení zemřel, když údajně spáchal sebevraždu. Další byl v době činu nezletilý a stanul před soudem pro mladistvé. Soud mu již uložil maximální možný trest - tři roky vězení.

ČTĚTE VÍCE:

Rám Singh

Obvyklý řidič autobusu, ve kterém k činu došlo. 12. března byl nalezen oběšený ve vězeňské cele; patrně spáchal sebevraždu. Dvaatřicetiletý muž se podle svých rodičů soukromě k činu přiznal, ovšem během procesu popřel dlouhý seznam obvinění, mezi nimiž nechyběla vražda, znásilnění a únos.

Mukeš Singh

Bratr Ráma Singha se do Dillí přistěhoval z rodné vesnice v západoindickém pouštním státě Rádžasthán. Často pracoval se svým bratrem v autobusu a také se snažil získat práci u stavební firmy v Dillí. Během soudního slyšení v dubnu tento svobodný dělník, který má na levé paži vytetované dva meče znamenající "odvahu", řekl agentuře AFP, že je "tvrdě pracující člověk", který jen chtěl "žít prostý život". V době spáchání zločinu mu bylo 29 let. Obvinění popřel a soudu řekl, že si žen "váží".

Vinaj Šarma

Dvacetiletý Šarma popřel, že v autobuse vůbec byl. Vydělával zhruba stovku dolarů (asi 2000 korun) měsíčně jako pomocník v místní posilovně a žil ve stejné čtvrti jako Mukeš a Rám Singhovi. Na rozdíl od ostatních odsouzených dokončil školní docházku a během soudního přelíčení řekl, že chtěl zkusit náborový test do indického vojenského letectva. Ve vazební věznici ho napadli spoluvězni, utrpěl zlomeninu ruky.

Paván Gupta

Devatenáctiletý Paván Gupta, nejmladší z dospělých násilníků, se živil jako prodavač ovoce a pracoval také jako dělník na stavbě silnic a budov za pár dolarů denně. Během svatební sezóny si přivydělával u cateringové firmy. Bylo o něm známo, že je kamarád Ráma Singha.

Akšaj Thákur

Ženatý otec dvouletého syna rovněž pracoval jako pomocník Ráma Singha a dříve byl zaměstnán v místní likérce a palírně cihel. V době činu mu bylo 28 let. Den po činu 17. prosince uprchl z Dillí, ale policie ho zatkla v domě jeho tchána ve východoindickém státě Bihár. Jeho manželka Punita Déviová policistům řekla, že jestli její manžel bude shledán vinným, pak by ho "měli zastřelit".

Nezletilý podezřelý

Muži bylo v době útoku 17 let, proto nesmí být ze zákona jmenován. Tento mladík uprchl z domova v chudém státě Uttarpradéš, když mu bylo 11 let. Jeho matka policii řekla, že byl nejstarší z jejích šesti dětí, a že s ním neměla žádný kontakt v době, kterou strávil v hlavím městě. Neměl žádnou práci a často spal na ulici. Občas pomáhal Rámu Singhovi umývat autobus a v zimě směl spát uvnitř. Na konci srpna ho soud pro mladistvé poslal na tři roky do nápravného zařízení pro nezletilé; šlo o maximální trest, jaký mohl s ohledem na věk dostat.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!