Montenegro v noci vystoupil před své příznivce a uvedl, že socialisté podle něj nejsou připraveni uzavřít koaliční smlouvu. Lídr AD, který už dříve odmítl vládnout s krajní pravicí, označil výsledek voleb za vyjádření důvěry své menšinové vládě. „Portugalský lid chce tuto vládu a žádnou jinou. Lid chce tohoto premiéra a žádného jiného,“ řekl.
AD podle výsledků po sečtení 99,22 procenta hlasů získala 32,7 procenta, a tudíž 89 mandátů ve 230členném jednokomorovém parlamentu; oproti předchozím volbám si koalice polepšila o devět křesel. Socialisté skončili druzí s 23,4 procenta hlasů a třetí je formace Chega s 22,6 procenta, po přepočtení na mandáty by ale obě tyto strany měly obsadit 58 křesel v parlamentu, což je pro stranu Chega o osm více, než získala po volbách loni v březnu. Středolevá Socialistická strana (PS) výrazně ztratila, po loňských volbách měla 78 poslanců.
Skutečným vítězem voleb je podle politoložky Mariny Costaové Lobové z Institutu sociálních věd na Lisabonské univerzitě krajní pravice. Její lídr, bývalý fotbalový komentátor, André Ventura prohlásil, že „nic nebude jako dřív“ a že v Portugalsku končí „50 let vlády dvou stran“.
Pro socialisty je výsledek nedělních voleb velkým zklamáním. Ve srovnání s předčasnými volbami z loňského roku ztratili šest procentních bodů a 20 křesel. Šéf strany Nuno Santos proto už v noci oznámil, že se budou konat volby nového vedení, v nichž on už kandidovat nebude.
Montenegro vedl menšinovou vládu od loňského dubna, vládnout mohl díky PS, která skončila druhá a vládu podporovala proto, aby se na moci nepodílela krajní pravice. Socialistická strana v Portugalsku vládla do loňského dubna zhruba osm let. Předčasné volby se v neděli konaly proto, že poslanci v březnu vládě vyjádřili nedůvěru. Hlasování tehdy vyvolal sám Montenegro poté, co se v tisku několik týdnů psalo o jeho možném střetu zájmů kvůli rodinné firmě. Kauza se ale týká let, kdy nezastával žádnou vládní funkci.
Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle místních médií už dnes chystá svolat první z povolebních schůzek. Po setkání se všemi lídry stran, které se dostaly do parlamentu, pověří někoho sestavením vlády. Ten pak musí do deseti dnů předložit parlamentu svůj program. Pokud ho poslanci odmítnou, může prezident pověřit sestavením vlády někoho jiného, nebo vyhlásit nové volby.
Portugalci v neděli už potřetí od roku 2022 volili své poslance do 230členného jednokomorového parlamentu. Premiér Montenegro byl ústřední postavou předvolební kampaně, neboť sám vyvolal předčasné volby, když v březnu požádal parlament o vyslovení důvěry vládě, kterou nezískal.
Učinil tak poté, co se v tisku několik týdnů psalo o jeho možném střetu zájmů kvůli rodinné poradenské firmě. Kauza se ale týká let, kdy nezastával žádnou vládní funkci.