Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nová éra v Portugalsku. Vyhrála opozice, krajní pravice slaví raketový vzestup

  22:01aktualizováno  11. března 6:31
Vítězem portugalských parlamentních voleb se v noci na pondělí prohlásil lídr opoziční koalice Demokratická aliance (AD) Luis Montenegro. Zároveň slíbil, že nebude vládnout s krajně pravicovou stranou Chega (Dost), která v předčasném hlasování výrazně posílila. Šéf vládní Socialistické strany (PS) Pedro Nuno Santos uznal porážku, i když jsou výsledky voleb velmi těsné.
Luis Montenegro, vůdce středopravicové Demokratické aliance, se raduje se svými...

Luis Montenegro, vůdce středopravicové Demokratické aliance, se raduje se svými příznivci. (11. března 2024) | foto: AP

Agentura DPA píše o výrazném posunu země doprava. Agentura Reuters zase uvedla, že po sečtení 99 procent hlasů vedla středopravicová AD o pouhých 438 hlasů nad levicovou PS. Podle komentátorů bude země čelit nejvíce fragmentované politické scéně od konce diktatury před půlstoletím.

Obě uskupení měla podporu přes 28,6 procenta voličů. Když se k AD přičtou výsledky jednoho z menších uskupení, s nímž spolupracuje na Madeiře, dosahuje její podpora podle portugalských zpravodajských serverů 29,5 procenta.

„Zdá se být nezpochybnitelné, že volby vyhrála AD a že PS volby prohrála,“ prohlásil před příznivci jedenapadesátiletý Montenegro, jehož středopravicová Sociálnědemokratická strana (PSD) je hlavní oporou volební koalice. Portugalci podle něj dali najevo, že chtějí změnu vlády a politiky.

„Očekávám, že mě prezident republiky po vyslechnutí všech politických sil pověří sestavením vlády,“ uvedl také a zopakoval svůj předvolební slib, že nebude vládnout s krajně pravicovou stranou Chega, která dostala přes 18 procent hlasů, což je pro ni skoro trojnásobek oproti volbám v roce 2022.

Santos, šéf vládní Socialistické strany, která zemi vedla od roku 2015, už před volbami prohlásil, že v případě vítězství PSD umožní vznik menšinové vlády, aby zabránil účasti krajní pravice v kabinetu.

Avšak taková vláda by podle analytiků zřejmě neměla dlouhé trvání a mohly by se konat další předčasné volby. Ty nedělní byly už třetí od roku 2019.

Ve 230členném parlamentu by AD a jejím spojencům mělo připadnout nejméně 79 křesel, PS 77 a straně Chega 48. O další místa se podělí několik menších stran.

K oslabení PS, která v roce 2022 dostala 41,6 procenta hlasů, přispěly zejména korupční skandály. Kvůli podezření z ovlivňování řízení o udělení povolení pro těžbu lithia či pro výstavbu podniku na výrobu zeleného vodíku loni v listopadu podal demisi premiér António Costa, který byl v čele vlády od listopadu 2015. Costa odmítá, že by se dopustil čehokoli nezákonného.

Autoři: ,