Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pokud navýšíte platy učitelům, odstoupím, pohrozil portugalský premiér

Svět

  18:08
LISABON - Portugalský premiér António Costa pohrozil demisí, pokud parlament tento měsíc schválí valorizaci platů učitelů odpovídající jejich téměř desetiletému zmrazení. Premiér není proti valorizaci platů, odmítá ji ale v takové výši. Poslanci mají o zákonu hlasovat 15. května a očekává se, že ho schválí. Demise vlády tak může přijít pár dní před volbami europoslanců a pět měsíců před řádnými volbami do portugalského parlamentu, uvedla dnes agentura EFE.

António Costa. foto: Reuters

Podle premiéra Costy by schválení valorizace v takové výši znamenalo „nenapravitelné škody v rozpočtové rovnováze“ a bylo by „sociálně nespravedlivé“ vůči jiným resortům. Vláda by podle něj musela provádět rozpočtové škrty, nebo zvýšit daně. Schválení návrhu by mohlo rovněž vyvolat podobné požadavky od jiných odborových svazů.

Premiér demisí pohrozil v pátek po mimořádném zasedání vlády, které svolal poté, co iniciativě už dala ve čtvrtek zelenou parlamentní komise. Návrh v ní schválili zástupci opozice i spojenci vládních socialistů, takže se očekává, že zákon poslanci 15. května podpoří i v plénu.

Devět let stejné platy

Platy učitelů v Portugalsku byly zmrazené devět let a čtyři měsíce kvůli ekonomické krizi a úsporným opatřením, které vláda musela přijmout výměnou za záchranný úvěr od Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Portugalská vláda není proti zvýšení platů učitelů, tvrdí ale, že není možné započítat všechny roky, po něž byly platy zmrazeny. Přesná čísla, kolik by takové navýšení stálo rozpočet, podle agentury EFE nejsou. Vláda ale odhaduje, že ročně by takový krok vyšel rozpočet na několik stovek milionů eur.

Neshody vlády s odboráři ohledně valorizace platů učitelů vedly v posledním roce k řadě demonstrací, z nichž největší se konala v březnu v Lisabonu a dorazily na ni tisíce učitelů.

Pokud by v Portugalsku padla vláda, musel by prezident vyhlásit předčasné parlamentní volby. Ty řádné jsou zatím plánovány na 6. října.

Autor:

Mohlo by vás zajímat