23. března 2019 19:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Porucha motorů výletní lodi. U pobřeží Norska evakuují 1300 pasažérů

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

OSLO O evakuaci svých 1300 pasažérů požádala výletní loď, která se v sobotu kvůli poruše motorů dostala do problémů u západního pobřeží Norska. Signál nouze vyslalo plavidlo Viking Sky, které bylo za bouřlivého počasí a silného vlnobití volně unášeno do oblasti Hustadvika, která je jedním z nejnebezpečnějších úseků norského pobřeží, oznámila agentura DPA.

Norská námořní záchranná služba sdělila, že na cestě do dané oblasti je několik vrtulníků a lodí. Čtyři helikoptéry mají kyvadlově přepravovat pasažéry z ohroženého plavidla na pevnou zem. „Evakuovat všechny (cestující) zabere nějaký čas,“ řekl agentuře AFP šéf policejní operace Tor Andre Franck.

„Loď má jen jeden fungující motor a vane dosti silný vítr. Dáváme proto přednost tomu, aby lidé byli na pevné zemi, než na palubě plavidla,“ dodal. Kolem 15:30 SEČ byla podle něj evakuována vrtulníkem zhruba stovka pasažérů.

„Loď spustila kotvu a jeden z jejích motorů funguje. V daném okamžiku se nachází kolem dvou kilometrů od pobřeží,“ řekl mluvčí záchranného střediska Einar Knutsen stanici NRK. Žádné zranění osob na lodi nebylo podle něj zatím hlášeno.

ČTK