Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čečenský vládce: Energetické nápoje se příčí koránu, zakažme je

Ramzan Kadyrov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ramzan Kadyrov. | foto: Reuters

MOSKVA Čečenský vládce Ramzan Kadyrov, známý prosazováním konzervativního islámu v autonomní republice na jihu Ruska, nařídil vypracování návrhu zákona zakazujícího prodej energetických nápojů. Ty Kadyrov považuje nejen za porušení koránu, ale i za "jed", který by měl zmizet nejen z Čečenska, ale i z celého Ruska.

"Lékaři dokázali, že (energetické nápoje) škodí zdraví, vyčerpávají organismus, způsobují depresi či nekontrolovatelnou agresi. Ale co vidíme na pultech obchodů? Všude prodávají hezké plechovky s tímto jedem. Nastal nejvyšší čas zákonem zakázat jejich prodej v republice," prohlásil Kadyrov na poradě s členy vlády, zákonodárci, okresními náčelníky a primáři nemocnic. Přislíbil, že podobnou zákonodárnou iniciativu podnikne i na federální úrovni.

Smrtelné případy
Podle Kadyrova jen letos v republikové nemocnici rychlé pomoci museli lékaři ošetřit 530 lidí otrávených energetickými drinky a podobná čísla vykazují i další kliniky. "Došlo i ke smrtelnému případu: v září otravě podlehl třicetiletý muž," tvrdil.

Zákazu má podle Kadyrova předcházet mohutná kampaň, i s účastí duchovenstva, která by objasnila škodlivost cizích drinků žactvu, studentům i jejich rodičům. "V muslimské společnosti je spotřeba jakýchkoliv omamujících preparátů nepřípustná. Potřebujeme zdravou a silnou mládež. Musíme za ni bojovat všemi prostředky," zdůraznil.

Ramzan Kadyrov má slabost pro drahá auta

Ramzan Kadyrov má slabost pro drahá auta

O případném zákazu prodeje energetických nápojů mládeži mladší 18 let se v Čečensku začalo hovořit již loni. Zákaz na federální úrovni podporuje i hlavní hygienik Gennadij Oniščenko, podle něhož od drinků vede cesta k alkoholismu a narkomanii. Výrobci naopak oponují, že povzbuzující látky obsažené v jejich výrobcích zdraví neškodí, pokud se nevypije více než jedna či dvě plechovky za den, a drinky se prodávají prakticky po celém světě.

Předchozí pokus o zákaz, který také vzešel ze severního Kavkazu, ruští poslanci odmítli. Ani federální protidrogová agentura nehodlá plechovky zařadit na seznam zakázaných látek, protože narkotika neobsahují.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...