Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Porušili jste kontrakt na dodávku Sputniku V, píše Moskva Slovensku. Chce vakcíny vrátit

Ruská vakcína proti koronaviru Sputnik V. foto: Reuters

Aktualizováno
Moskva/Bratislava - Slovensko podle státního Ruského fondu přímých investic (RDIF), který zodpovídá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, porušilo kontrakt na dodávku této očkovací látky proti covidu-19. Fond proto požádal slovenskou vládu, aby vrátila zásilku této vakcíny, uvedla agentura Reuters.
  16:22aktualizováno  19:23

RDIF podle agentury TASS sdělil, že slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) porušil smlouvu tím, že zadal testování dodané zásilky Sputnik V laboratoři, která není součástí sítě oficiálních laboratoří Evropské unie, přestože tato síť je dostupná.

SÚKL uvedl, že sice požádal o spolupráci oficiální laboratoře EU a také akreditovanou laboratoř Biomedicínského centra Slovenské akademie věd (SAV), ale laboratoře EU žádosti s ohledem na vytíženost svých kapacit nevyhověly. Zmíněná slovenská laboratoř, kde proběhly testy Sputniku V, má podle SÚKL platné osvědčení ohledně kontroly kvality léků. SÚKL rovněž tvrdil, že ho nikdo neupozornil, že by testování v SAV porušovalo utajenou smlouvu s ruským výrobcem Sputniku V.

Sputnik V na Slovensku? Tamní úřady zatím podle tisku o ruské vakcíně nerozhodly

Bratislava se dosud nerozhodla, zda bude Sputnikem V očkovat obyvatele. SÚKL s ohledem na nedostatek informací nevydal své hodnocení přínosů a rizik ruské vakcíny. Kvůli její dodávce dnes Moskvu navštívil slovenský ministr financí Igor Matovič, který její nákup prosadil ještě z pozice premiéra navzdory odporu části koalice. Matovič se k výsledkům cesty do Moskvy vyjádří na páteční tiskové konferenci. Slovenský expremiér ale prostřednictvím několika příspěvků na sociální síti od středy psal například o pokutních a systematických snahách zabránit tomu, aby se Sputnik V mohl na Slovensku používat, a také o zahájení geopolitické špinavé hry proti ruské „hybridní zbrani“. Sputnik V za nástroj hybridní války na začátku března označil šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok.

Fond na twitteru uvedl, že rovněž požádal o zaslání šarže do speciálně certifikované laboratoře k dalším kontrolám. SÚKL dříve uvedl, že vakcíny, které obdržel, se lišily od šarží přezkoumávaných Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a odborným časopisem Lancet. RDIF podle Reuters tvrdí, že všechny šarže jsou stejné.

Bratislava dosud nerozhodla, zda bude Sputnikem V očkovat obyvatele. SÚKL s ohledem na nedostatek informací nevydal své hodnocení přínosů a rizik ruské vakcíny. Kvůli její dodávce ve čtvrtek Moskvu navštívil slovenský ministr financí Igor Matovič, který její nákup prosadil ještě z pozice premiéra navzdory odporu části koalice.

Účinnost ruské vakcíny Sputnik V dosáhla 91,6 procenta.
Krabice obsahující vakcínu proti koronaviru Sputnik V.

„Podle publikovaných zpráv by se Sputnik V měl používat přibližně ve 40 zemích světa, ale tyto vakcíny spojuje jen název. Není prokázaná srovnatelnost a konzistentnost různých šarží vyrobených na různých místech. Ve vícero případech se jeví, že jde o vakcíny s rozdílnými vlastnostmi,“ uvedl SÚKL v prohlášení, které poskytl ČTK. Zmíněné rozdílné vlastnosti jednotlivých dávek Sputniku V se podle SÚKL týkají například složení a způsobu výroby vakcíny.

SÚKL také sdělil, že Slovensko získalo ruskou vakcínu, která není shodná s tou látkou, kterou by měla posoudit Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Slovenský úřad dodal, že od ruského výrobce vakcíny nedostal asi 80 procent požadovaných údajů v souvislosti se Sputnikem V.

Expremiér Matovič na sociální síti napsal, že někdo chce znemožnit použití Sputniku V na Slovensku. Právě okolnosti dovozu první zásilky ruské vakcíny na Slovensko v březnu prohloubily v zemi vládní krizi, která vyústila ve výměnu premiéra i ministra zdravotnictví.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat