Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinští poslanci zbili ředitele televize, přinutili ho podepsat rezignaci

Poslanci nacionalistické strany Svoboda zbili ředitele ukrajinské státní televize a donutili ho rezignovat. Incident zachycuje nahrávka z mobilního telefonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanci nacionalistické strany Svoboda zbili ředitele ukrajinské státní televize a donutili ho rezignovat. Incident zachycuje nahrávka z mobilního telefonu. | foto: YoutubeReprofoto

UVNITŘ VIDEO. Skupina poslanců za nacionalistickou stranu Svoboda vtrhla do kanceláře ředitele ukrajinské státní televize Oleksandra Pantelejmonova a bitím jej donutila k rezignaci. Popudilo je, že televize přenášela slavnostní akt podpisu zákonu o anexi Krymu. Na sociálních sítích vzbudil incident vlnu kritiky, uvedla BBC.

Skupina poslanců Svobody, vedená Ihorem Myrošnyčenkem (na videu v šedém kabátu a s dlouhými vlasy), vnikla do sídla ukrajinské státní televize První národní kanál v úterý večer. Zamířili do kanceláře ředitele televize Oleksandra Pantelejmonova. Tomu vyčetli, že První národní kanál přenášel ceremoniál, během něhož podepsal ruský prezident Vladimir Putin zákon o připojení Krymu k Rusku. Jeden z nich měl v ruce mobilní telefon, kterým celý incident natáčel, informovala BBC.

Pantelejmonov se bránil, poslanci ho však nenechali domluvit a fyzicky ho napadli. Myrošnyčenko, jenž je členem parlamentního výboru pro otázky svobody projevu, ředitele televize okřikl, že "dávat vysílací prostor nepříteli je v době vojenské okupace velezrada", načež do něj začal strkat.

Následovaly údery do hlavy, k nimž se přidali i další poslanci a v kanceláři se rozpoutala divoká potyčka. Poslanci Svobody nakonec šéfa televize násilím přinutili k podpisu dokumentu, jímž se vzdává své funkce.

Pantelejmonov od té doby zůstává doma, zaměstnanci Prvního státního kanálu vyjádřili svůj protest vůči postupu poslanců minutovým přerušením vysílání.

Zveřejněné video vyvolalo vlnu nevole rovněž mezi ukrajinskými uživateli sociálních sítí, uvedla BBC. Mnozí tvrdí, že Ukrajině uškodí, protože hraje do karet Putinovi a jeho interpretaci ukrajinské revoluce jako díla radikálů a fašistů. Na západě Ukrajiny se konalo několik protestních demonstrací, Myrošnyčenko se však odmítl omluvit.

Ministr vnitra Arsen Avakov označil incident za "příšerný", ukrajinské úřady zahájily vyšetřování.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!