4. května 2019 19:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Jsme zaplaveni levným alkoholem‘. Poslankyně chce zakázat prodej studeného piva

Pivo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Mexická poslankyně María de Lourdesová navrhla zákaz prodeje studeného piva v hlavním městě Mexika. Od tohoto opatření si slibuje omezení pití na veřejnosti i snížení prodeje alkoholických nápojů nezletilým. Obyvatelé se proti jejímu nápadu bouří.

Poslankyně Lourdesová si v metropoli přeje zcela omezit nabídku piva a jiných nápojů s obsahem alkoholu menším než sedm procent. A to v případě, pokud budou mít nižší teplotu, než je teplota okolí, píše web Yahoo.

Návrh připadá místním směšný: s ohledem na průměrnou teplotu, která v zemi panuje, by si v museli kupovat pivo výhradně teplé. 

Ve městě je podle serveru zvykem zaplatit si větší láhev piva označenou jako „rodinné balení“ a její obsah konzumovat přímo na ulici.

Návrh vyvolal vlnu odporu, kterou protestující zaštítili heslem „nesahejte nám na naše pivo“.

„Je neuvěřitelné, že politici přichází s tolika hloupostmi, aniž by předtím vyřešili opravdové problémy, které zde máme,“ píše jeden z uživatelů na Twitteru. „Pokud chtějí lidi odradit od pití alkoholu, nebylo by lepší zvýšit příslušnou daň?“ ptá se další z uživatelů.

25.dubna 2019 v 10:16, příspěvek archivován: 04.května 2019 v 17:25

¿Qué pedazo de estupidez es esta? #ConLasCervezasNo

Dle jejich názorových oponentů je však Mexiko zaplavené laciným alkoholem, a proto se k zákazu přiklánějí. Samoobsluhy často prodávají alkohol pochybné kvality za mimořádně nízké ceny. Podle mexického úřadu pro ochranu spotřebitelů je 45 procent lahví naředěných.

Že je pití na veřejnosti v mexické metropoli opravdu problém, dokládá výzkum z roku 2018. 75,8 procenta obyvatel hlavního města Mexika považuje konzumaci alkoholu na ulici za hlavní příčinu kriminálního a nespolečenského chování v jejich čtvrti.

25.dubna 2019 v 13:27, příspěvek archivován: 04.května 2019 v 17:25

Deberían dejar de pagarle a los #Diputados para evitar proponer ideas absurdas. #ConLasCervezasNo

Lidovky.cz