14. ledna 2019 19:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Poslankyně odložila císařský řez kvůli hlasování o brexitu, volit bude proti podmínkám odchodu z EU

Britská poslankyně Tulip Siddiqová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská poslankyně Tulip Siddiqová. | foto: Tulip Siddiqová

LONDÝN Těhotná britská poslankyně Tulip Siddiqová odložila porod císařským řezem, aby se mohla v úterý zúčastnit hlasování o brexitové dohodě. Zástupkyně opozičních labouristů bude hlasovat proti podmínkám odchodu z Evropské unie, které dojednala konzervativní vláda premiérky Theresy Mayové. Zprávu v pondělí přinesl web Evening Standard.

Siddiqová měla původně svého druhého potomka na svět přivést až na začátku února, doktoři jí ale po zjištění komplikací doporučili, aby absolvovala v polovině ledna císařský řez. Operace se měla uskutečnit v pondělí nebo v úterý, opoziční poslankyně ale požádala o odklad na čtvrtek, což doktoři schválili.

„Jestliže má můj syn přijít na svět o den později, než doktoři radili, ale bude to svět, v němž je vyšší šance na silný vztah mezi Británií a Evropou, pak má cenu o to usilovat,“ uvedla 36letá poslankyně. V parlamentu zastupuje volební obvod na severozápadě Londýna, kde v roce 2016 hlasovalo při referendu o brexitu 76 procent účastníků za setrvání Británie v EU.

Siddiqová se zřejmě k mimořádně důležitému úternímu hlasování dostaví na vozíčku v doprovodu svého manžela. Její labouristická kolegyně Harriet Harmanová v pondělí o její situaci informovala předsedu Dolní sněmovny Johna Bercowa, který reagoval kritikou vlády, protože ta prý odkládá zavedení možnosti hlasovat prostřednictvím zástupce. Řekl, že je „necivilizované“, aby musela být Siddiqová budovou parlamentu tlačena na vozíčku.

Evening Standard vysvětluje, že běžně v takovýchto případech, nebo při závažné nemoci, mohou být indisponovaní poslanci „spárováni“ s představitelem druhé strany sněmovny, kterému není umožněno hlasovat, tak aby vynucená absence neovlivnila výsledek. „Jenže poté, co předseda Konzervativní strany Brandon Lewis v červenci 2018 porušil párovací domluvu s liberální demokratkou Jo Swinsonovou, paní Siddiqová uvedla, že už systému nemůže důvěřovat,“ napsal web.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
WRITE FOR DEVELOPERS

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz