16. února 2019 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Poslední bašta islámského státu padla. Kurdové obsadili východ Sýrie, bojovníci IS se vzdali

Bojovníci SDF oslavují vítězství. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojovníci SDF oslavují vítězství. | foto: Reuters

Damašek  Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že povstalci podporovaní USA v sobotu obsadili poslední baštu Islámského státu na východě Sýrie. Zbývající bojovníci IS se podle ní vzdali, uvedla agentura Reuters s tím, že zprávu zatím nemohla ověřit.

SOHR, sídlící v Británii a monitorující boje v Sýrii za pomoci místních informátorů v terénu, uvedla, že posledních několik set bojovníků IS, včetně mnoha cizinců, se v posledních dvou dnech vzdalo arabsko-kurdské koalici SDF. Někteří radikálové se ale stále mohou skrývat v podzemních tunelech, dodala SOHR.

Kurdy vedená koalice SDF za přispění amerických náletů vedla ofenzívu proti posledním jednotkám radikálů z IS, které se opevnily v enklávě okolo syrské vesnice Baghúz, ležící na východ od řeky Eufrat u hranic s Irákem. Útok na poslední baštu IS v nejvýchodnějším výběžku syrské provincie Dajr az-Zaur podle velitelů SDR zpomalovalo, že bojovníci IS využívali zbývajících civilistů ve vsi jako lidské štíty.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Je druhé dítě velká změna?
ZE ŽIVOTA: Je druhé dítě velká změna?

jak jste zvládli druhé dítě? Jak moc velká změna to je? A ruku na srdce,” lituje”někdo? Mám strach, sbych jednou nelitovala, ze jsem druhé dítě neměla, než měla…

Najdete na Lidovky.cz