Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Poslední členku vedení běloruské opozice chrání před zatčením v bytě diplomaté. Nechybí český velvyslanec

Poslední členku vedení koordinační rady běloruské opozice chrání před zatčením... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední členku vedení koordinační rady běloruské opozice chrání před zatčením... | foto: Reuters

Minsk/Praha Ke Světlaně Alexijevičové, poslední člence vedení koordinační rady běloruské opozice, která zůstává na svobodě a v Bělorusku, přijeli diplomaté z nejméně sedmi zemí Evropské unie, mezi nimi i velvyslanci Česka a Slovenska. Stalo se tak poté, co se neznámí muži pokusili vniknout do bytu této dvaasedmdesátileté nositelky Nobelovy ceny za literaturu.

Světlana Alexijevičová.
Světlana Alexijevičová.

Podobně maskovaní muži v civilu ve středu zadrželi spisovatelčina kolegu z vedení koordinační rady, právníka Maksima Znaka. Přítomnost českého velvyslance Tomáše Pernického v bytě Alexijevičové potvrdil na twitteru šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Zatýkání či donucení opozičních běloruských politiků k odjezdu do ciziny se děje v rámci systematické kampaně, kterou se prezident Alexandr Lukašenko snaží zbavit vůdců protestů, trvajících již déle než měsíc.

„To, co se děje, je teror proti lidem,“ řekla Alexijevičová, která si do svého domova pozvala své příznivce. „Musíme se sjednotit a nevzdat se našich záměrů. Hrozí, že ztratíme zemi,“ dodala.

Na znamení solidarity s Alexijevičovou podle Reuters přijeli velvyslanci Česka, Litvy, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Švédska. Ve spisovatelčině bytě hodlají sledovat situaci, „protože je obtížnější uchýlit se k brutálním metodám, když jsou kolem diplomaté“, řekl Reuters šéf litevské diplomacie Linas Linkevičius. „Jsou na návštěvě u občanky Alexijevičové na její pozvání. Má byt a má u sebe hosty,“ dodal.

„Se znepokojením sledujeme zatýkání a deportace členů vedení koordinační rady,“ napsal český ministr zahraničí Petříček na twitteru. Ke snímku Alexijevičové obklopené diplomaty dodal, že „v tuto chvíli několik velvyslanců zemí EU včetně českého vyjadřují podporu nositelce Nobelovy ceny za literaturu (...)“.

Diplomaté ke spisovatelce přijeli po jejím prohlášení, že zůstala jako poslední z vedení rady na svobodě a že jí na dveře buší neznámí lidé. „Když jsme přijeli, byli tu už novináři, hodně lidí a pár mikrobusů,“ vylíčila zástupkyně litevského velvyslance Asta Andrijauskéneová. Pozvali jsme další velvyslance. Policisté se pokoušeli vejít do vchodu, ale nepustili je. Přímo u dveří bytu na sedmém podlaží nikdo není,“ dodala podle ruských médií.

List Novyje Izvestija připomněl, že 13. srpna diplomaté z 20 evropských zemí u jedné ze stanic minského metra položili květy na místo, kde přišel o život jeden z demonstrantů, domáhající se čestných voleb.

Lukašenko obviňuje západní země, že se vměšují do běloruských záležitostí podporou opozice. Šestašedesátiletý Lukašenko, který vládne Bělorusku už 26 let, nedává najevo známky ochoty přistoupit na dialog s opozicí, anebo se Západem. Jedná zatím jedině s Moskvou, která je nejbližším spojencem Minsku.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...