Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Poslední kapitola libyjského dramatu: Sajf Islám Kaddáfí dopaden

Svět

  12:17aktualizováno  16:56
TRIPOLIS - Na jihozápadě Libye byl zadržen mezinárodně i mediálně nejznámější syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Sajf Islám, na kterého je vydaný mezinárodní zatykač za válečné zločiny, byl na útěku do Nigeru.

Sajf Islám byl po dopadení převezen letecky do města Zintán foto: Reuters

Libyjská televize už odvysílala jeho snímek po zadržení, z něhož je patrné, že je Sajf Islám zdravý, ale má obvaz na několika prstech ruky. Zpravodaji agentury Reuters při přepravě po zadržení v letadle řekl, že je v pořádku a zraněn na ruce byl před měsícem při leteckém útoku NATO.

Pozornost se nyní soustřeďuje na to, zda bude Kaddáfího syn souzen v Libyi, nebo postaven před Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu, který usiluje o jeho vydání.

Libyjská televize už odvysílala snímek Sajfa Isláma po zadržení.

Kaddáfího syn byl zadržen už v pátek večer spolu se čtyřmi muži v poušti západně od města Ubari na jihu země. Letecky byli všichni přepraveni do Zintánu. Už na letištní ploše se do stroje pokoušelo dostat několik rozhořčených lidí, ale ozbrojenci jim v tom zabránili.

Podle libyjských zdrojů byl Sajf Islám zadržen při pokusu dostat se do Nigeru. Jeho zadržení oznámilo ministerstvo spravedlnosti a na tiskové konferenci v Benghází také šéf povstalecké brigády Zintán, která v říjnu svedla rozhodující boje o pobřežní Syrtu.

Zatím není jasné, zda bude Sajf Islám převezen do Tripolisu nebo do nějakého jiného velkého města. Zintán je malé město vzdálené asi 170 kilometrů jižně od hlavního města.

Město Ubari (modré), u kterého byl Sajf Islám dopaden, a Zintán (červená), kde je zadržován

Město Ubari (modré), u kterého byl Sajf Islám dopaden, a Zintán (červená), kde je zadržován

Sajf Islám byl zadržen a převezen do Zintánu v převleku místních Tuarégů, s plnovousem a brýlemi.

Evropské obavy o spravedlivý proces

Žalobce ICC Luis Moreno Ocampo řekl, že se chystá příští týden odcestovat do Libye, aby tam jednal s prozatímní vládou o tom, kde bude Sajf Islám postaven před soud.

"Dobrá zpráva je, že je Sajf Islám zatčen, že je živ a nyní bude čelit spravedlnosti," řekl Ocampo citovaný Reuters v Haagu.

Národní vlády mají podle Ocampa právo soudit vlastní občany za válečné zločiny. Vyjádřil ale zároveň obavy, zda by se Kaddáfího synovi dostalo v Libyi spravedlivého procesu.

Mluvčí dosluhující libyjské prozatímní vlády, povstalecký ministr informací Mahmúd Šammám agentuře Reuters řekl, že Sajf Islám bude souzen v Libyi, spíše než aby byl vydán do Haagu.

Nejasnosti kolem Kaddáfího synů

"Toto je závěrečná kapitola libyjského dramatu. Postavíme ho před soud v Libyi a bude souzen podle libyjských zákonů za své zločiny," řekl Šammám.

Evropská unie vyzvala libyjské úřady, aby zajistily, že bude Sajf Islám vydán spravedlnosti v plné spolupráci s ICC. V Bruselu to řekl mluvčí unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonové Michael Mann.

Na Sajfa Isláma byl vydán mezinárodní zatykač za spáchání válečných zločinů. O jeho vydání usiluje Mezinárodního trestní soud (ICC) a v červnu na něj stejně jako na Muammara Kaddáfího a bývalého šéfa rozvědky Abdalláha Sanúsího vydal zatykač. Sanúsímu se zřejmě podařilo uprchnout do Mali.

Izratina

Sajf Islám - stejně jako jeho otec - proslul i několika neotřelými nápady.

Pro vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu například navrhl vznik společného státu Izraelců a Palestinců, který by se jmenoval Isratine (Izratina), což je složenina ze slov Izrael a Palestina.

Zajímavostí je, že svobodný Sajf Islám měl údajně v roce 2006 romantický poměr s izraelskou herečkou, modelkou a zpěvačkou Orly Weinermanovou.

Muammar Kaddáfí byl dopaden a zabit 20. října. Sajf Islám pak prchl mezi místní kmeny na jih země.

Podle některých informací se chtěl v minulosti sám mezinárodnímu soudu vydat, aby se vyhnul soudu v Libyi. Nová libyjská vláda ho ale chce postavit před domácí justici.

Zdroje televize Al Džazíra tvrdí, že přechodná národní rada, která nyní Libyi vládne, v žádném případě Sajfa Isláma ICC nevydá. Pro Libyjce, kteří už ve většině měst začali slavit, je prý toto dopadení skutečným koncem revoluce.

Dosud panovaly určité obavy, že byl Sajf Islám mohl kolem sebe ještě vytvořit oddíl najatých vojáků a pokusit se obnovit boje.

Patřil k mediálně nejviditelnějším z Kaddáfího dětí. V době bojů se často objevoval na televizních obrazovkách, popíral postup opozice a zastával se vlády.

Rodina Muammara Kaddáfího

  • Muhammad (narozen 1970) - prvorozený syn, jediné dítě Kaddáfího a jeho první manželky Fathíji Chálidové, se kterou se oženil v prosinci 1969 a v roce 1970 rozvedl. Vlivný, ale diskrétní Muhammad předsedal Národnímu olympijskému výboru a byl šéfem telekomunikační společnosti. V roce 2000 se oženil. Od konce srpna je v Alžírsku.

  • Saadí (narozen 28. května 1973) - třetí syn. Podnikatel a šéf Libyjské fotbalové federace je bývalým aktivním fotbalistou. Působil v několika italských klubech, k žádnému zápasu ale nikdy nikde nenastoupil.

    Byl šéfem investiční skupiny Lafico, která má 7,5 procenta fotbalového klubu Juventus Turín, působil i v armádě. Od 11. září je v Nigeru, kde mu byl nedávno udělen azyl z humanitárních důvodů. Pátrá po něm Interpol.

  • Mutasim (1975-20. října 2011) - čtvrtý syn. Lékař a bývalý voják byl od roku 2007 bezpečnostním poradcem. V dubnu 2009 jej ve Washingtonu přijala americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Zabit 20. října 2011 při boji s povstalci v Syrtě.

Archivní infografika – klikněte pro zvětšení

  • Ajša (narozena 1977) - jediná dcera. Právnička, která je pro svou eleganci a blonďaté vlasy přezdívána libyjská Claudia Schifferová. Šéfka charitativní nadace je vdaná od roku 2006 za armádního důstojníka Ahmada Kahsího, se kterým má čtyři děti (jedna dcera se narodila v srpnu).

    V červnu 2009 byla jmenována Rozvojovým programem OSN (UNDP) velvyslankyní dobré vůle pro Libyi stran záležitostí AIDS, chudoby a ženských práv. Letos v únoru ji OSN této role zbavila. Od 29. srpna 2011 je v Alžírsku.

  • Hannibal (narozen 1978) - pátý syn, který je známý svými násilnickými incidenty v Evropě. V roce 2001 zaútočil na tři italské policisty, v roce 2004 byl krátce zatčen v Paříži za velmi rychlou jízdu v protisměru.

    V roce 2005 byl pařížským soudem odsouzen na čtyři měsíce podmíněně za zbití své těhotné přítelkyně a v červenci 2008 byl krátce zatčen v Ženevě kvůli údajnému fyzickému týrání služebnictva, což vyprovokovalo vážnou roztržku mezi Libyí a Švýcarskem. Od 29. srpna 2011 je v Alžírsku.

  • Sajf Arab (1982-30. dubna 2011) - šestý syn. Úředník, který od roku 2006 studoval na Technické univerzitě v Mnichově. Zahynul 30. dubna 2011 při náletu NATO na centrum Tripolisu.

  • Chámis (27. května 1983-28. srpna 2011) - sedmý a nejmladší syn. Vojenský velitel, vystudoval vojenskou akademii v Tripolisu, později studoval v Rusku a v roce 2010 na ekonomické škole v Madridu. Zabit 28. srpna 2011 při náletu NATO asi 80 kilometrů od Tripolisu.

Sajf Islám

Sajf Islám Kaddáfí, proslul po sblížení Libye se Západem v posledním desetiletí čilými styky se západní smetánkou. Jméno devětatřicetiletetého druhorozeného syna Muammara Kaddáfího znamená znamená "meč islámu".

V letošní občanské válce byl jednou z nejviditelnějších tváří režimu svého otce, jehož politiku a postupy bezmezně hájil, několikrát slíbil "válku až do samého konce". Nikdy nechtěl Libyi opustit, naopak chtěl v zemi zůstat a zemřít.

Sajf Islám Kaddáfí na archivním snímku.
  • Inženýr a politik se narodil 25. června 1972 v Tripolisu jako nejstarší syn druhé Kaddáfího manželky Safíji Farkašové.
  • V roce 1994 vystudoval v Tripolisu architekturu a v roce 2000 dokončil studia národního hospodářství na vídeňské Mezinárodní obchodní škole (IBS; zahraniční pobočka Kalifornské státní univerzity).
  • V roce 2008 získal doktorát na Londýnské ekonomické škole (LSE). V disertační práci, ve které se zabýval úlohou občanské společnosti v demokratizaci institucí globální vlády, se údajně dopustil plagiátorství.
  • Sajf Islám je zakladatelem Nadace Kaddáfí, která se v srpnu 2000 zasloužila o propuštění západních rukojmích, které na filipínském ostrově Jolo zadržovali muslimští povstalci.
  • Sajf Islám vyjednával s rodinami obětí z atentátů v Lockerbie a v Nigeru o odškodném a v roce 2001 intervenoval za lepší vězeňské podmínky pro bulharské sestřičky, které byly v zemi obviněny z nakažení dětí virem HIV. V 2007 pak vyjednával o jejich propuštění z Libye.
  • Sajf Islám je znám svými cestami do západních metropolí, zejména za nákupy. Okázalé byly i oslavy jeho 37. narozenin v roce 2009 v Černé Hoře, ne kterých byl přítomen například kanadský miliardář maďarského původu Peter Munk, ruský podnikatel Oleg Děripaska či monacký princ Albert.
  • V minulosti též Sajf Islám navázal důvěrné styky například s rakouským politikem Jörgem Haiderem, senegalským fotbalistou Hadjim Dioufem či britským princem Andrewem.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!