7. března 2018 18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Poslední minuty života Zelených baretů v Nigeru. Islámský stát zveřejnil video

Záběry z videa zvěřejněného IS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběry z videa zvěřejněného IS. | foto: Youtube.com/La Repubblica

NEW YORK/PRAHA Útok džihádistů a smrt tří ze čtyř vojáků americké armády ukazuje devítiminutové video z kamery příslušníka Zelených baretů. V neděli jej zveřejnil Islámský stát. Záběry potvrzují předchozí informace o tom, jak došlo k největší ztrátě amerických vojenských jednotek v boji v Africe od sestřelení „Černého jestřába“ v Somálsku roku 1993.

Seržanti Bryan Black, Jeremiah Johnson, La David Johnson a Dustin Wright neměli na tom místě být. Vraceli se z obhlídky teritoria a zdrželi se. Nejspíš je zradil někdo z místních. Skupinu amerických vojáků v Nigeru přepadli bojovníci Islámského státu.

Americká armáda dlouho nechtěla sdělit, co se vojákům v Nigeru stalo. O posledních devíti minutách života Zelených baretů je ale nyní již jasno. Islámský stát totiž zveřejnil video z helmy jednoho z Američanů.

Kamera upevněná na helmě seržanta Jeremiaha W. Johnsona snímala celý útok džihádistů na skupinu amerických vojáků. Džihádisté poté, co zastřelili všechny čtyři Američany, sebrali z Johnsonovy helmy kameru a odnesli ji pryč.

Zkrácený minutový záznam z videa: 

Snímky, na kterých jsou poslední momenty života amerických vojáků, zveřejnila o několik měsíců později mauretánská tisková agentura, ke které se pravděpodobně snímky dostaly od místních teroristů. Jako první o posledních momentech informoval deník New York Times, který však odmítl celé video zveřejnit. V neděli publikovali část záznamu teroristé z Islámského státu.

Na záběrech je vidět, jak se seržant Johnson v podřepu skrývá za černým SUV společně se seržantem Bryanem Blackem. Automobil řídil seržant Dustin Wright a snažil se dostat muže mimo palbu. Mířili k místu označeném červeným kouřem. Wright zastavil automobil a běžel se skrýt. Pak je video na chvíli přerušeno.

Seržant Bryan C. Black

Seržant Bryan C. Black

Jako první padl seržant Black. Wright se zraněného kolegu snažil odtáhnout za SUV, aby jej dostal mimo palbu. „Blacku!“ křičel na svého spolubojovníka Johnson a kontroloval mu rány. Seržant však nehybně ležel na zádech a neodpovídal. Zahnaní do kouta museli Wright s Johnsonem utéct a nechat Blacka na místě.

Uběhli jen několik desítek metrů, než islámští radikálové zasáhli Johnsona. V ten moment zastavil i Wright. Kryl se za trnitým keřem a pokoušel se zastavit postup nepřátel, kteří se blížili k jeho zraněnému kamarádovi. Ten stále ještě dýchal.

Džihádisty se mu však nepodařilo zdržet nadlouho. Teroristé pak Johnsona ležícího na zemi zasáhli několikrát zblízka. Pak se veškerá palba obrátila na Wrighta. Poslední záběry videa jsou již pořízeny džihádisty. Ukazují snímky těla amerických vojáků a důkazy, že jejich těla byla zmrzačena.

Smrt seržanta La Davida Johnsona na videu vidět není. Americké ministerstvo obrany video zatím nekomentovalo.

Seržant Dustin Wright.
Žena seržanta Blacka dostává do rukou vlajku.
Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!