30. září 2019 12:06, aktualizováno  16:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Poslední rozloučení s exprezidentem Chirakem. Dorazila skoro stovka zahraničních politiků

Poslední rozloučení s Jacquesem Chirakem, prezidentem Francie z let 1995 až... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední rozloučení s Jacquesem Chirakem, prezidentem Francie z let 1995 až... | foto: ČTK

Paříž Francouzští i zahraniční politici se v pondělí na zádušní mši v pařížském kostele Saint-Sulpice naposledy rozloučili s Jacquesem Chirakem, prezidentem Francie z let 1995 až 2007. Pařížský arcibiskup Michel Aupetit Chiraka označil za srdečného muže, který v sobě měl opravdovou lásku k lidem. Obřadu se zúčastnilo kolem 80 zahraničních osobností včetně ruského prezidenta Vladimira Putina či exprezidenta Spojených států Billa Clintona, uvedla agentura AFP.

Kostel Saint-Sulpice, což je druhá největší náboženská stavba francouzské metropole, byl krátce po poledni zaplněn do posledního místa. Plné lidí bylo také náměstí před kostelem a po příjezdu pohřebního průvodu s rakví prostranstvím dlouho zněl potlesk přítomných.

„V našem bývalém prezidentovi, v tomto srdečném muži podporovaném jeho chotí Bernadettou, byla opravdová láska k lidem,“ citoval web France Info arcibiskupa Aupetita. Ten v promluvě hovořil o Chirakově zájmu o sociálně slabší obyvatele či o jeho odporu k účasti Francie na americké invazi do Iráku. „Sbohem, a děkujeme, pane Chiraku,“ řekl na závěr.

Na zádušní mši bylo pozváno kolem 2000 lidí. Vedle současného šéfa Elysejského paláce Emmanuela Macrona a členů jeho vlády přišli Chirakovi vzdát hold například bývalí prezidenti Francie François Hollande, Nicolas Sarkozy a Valéry Giscard d’Estaing. Ze zahraničí přijeli vedle Putina a Clintona také například italský prezident Sergio Mattarella či maďarský premiér Viktor Orbán. Českou republiku zastupoval šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Pohřební obřad v kostele svatého Sulpicia v Paříži.
Republikánská garda nese rakev s ostatky bývalého francouzského prezidenta...

Francie čtyři dny po úmrtí bývalé hlavy státu drží na Chirakovu počest státní smutek. Zádušní mši v Saint-Sulpice předcházely vojenské pocty za přítomnosti prezidenta Macrona na čestném dvoře Invalidovny, uvedl na svém webu list Le Monde. Ještě dříve se v Invalidovně - v katedrále Saint-Louis-des-Invalides - odehrála soukromá mše za přítomnosti vdovy Bernadette, která se od Chirakovy smrti neobjevila na veřejnosti. Ještě před Macronovým příjezdem pronesl řeč na exprezidentovu památku jediný Chirakův vnuk Martin Chirac-Rey (23). Krátce před polednem vojenská eskorta doprovodila rakev zahalenou do francouzské vlajky do chrámu Saint-Sulpice.

Na úřadech a ve školách či v poslanecké sněmovně uctili Francouzi v 15:00 Chirakovu památku minutou ticha.

Chirac, který měl vleklé zdravotní problémy, zemřel minulý čtvrtek ve věku 86 let. Pohřben byl v pondělí odpoledne za přítomnosti svých nejbližších na pařížském hřbitově Montparnasse, kde už spočívá Chirakova dcera Laurence, která zemřela v roce 2016. Fotoreportér zachytil exprezidentovu dceru Claude, jak sama stojí před hrobem svého otce, s prostým nápisem „Jacques Chirac, 1932-2019“ pod bílým křížem.

ČTK
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.