Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

‚Brexit naslepo‘ neprošel. Lídři EU mluví o hrozbě tvrdého odchodu, Mayová o téměř jisté účasti v eurovolbách

Svět

  15:27aktualizováno  16:43
LONDÝN - Poslanci britské Dolní sněmovny i napotřetí odmítli dohodu o odchodu Británie z Evropské unie, kterou vyjednala s Bruselem premiérka Theresa Mayová. Dohodu v pátek podpořilo 286 zákonodárců, proti se jich postavilo 344. Podle závěrů posledního summitu EU se musí Londýn do 12. dubna rozhodnout mezi brexitem bez dohody a delším odkladem brexitu, s nímž by se ale pojila účast v květnových volbách do Evropského parlamentu.

Probrexitoví demonstranti v Londýně během třetího hlasování o brexitu foto: Reuters

Británie potřetí odmítla brexitovou dohodu. Jaké jsou 3 možné scénáře?

Podle Evropské komise je teď pravděpodobný scénář brexit bez dohody 12. dubna. EK dodala, že lituje odmítnutí dohody o vystoupení britskou sněmovnou. O významném vrůstu pravděpodobnosti, že Británie opustí EU bez dohody, mluví i lídři zemí EU. Toto riziko je prý reálné.  

Britská premiérka Theresa Mayová v reakci na odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu prohlásila, že vláda se bude dál snažit o spořádaný odchod z Evropské unie. Důsledky pátečního hlasování jsou podle předsedkyně vlády „vážné“. Británie by nyní měla opustit Evropskou unii 12. dubna, připomněla Mayová.

Dodala, že země sice může požádat o další odložení brexitu, jakýkoli odklad odchodu Spojeného království z EU bude ale podle ní chtít unie dostatečně odůvodnit. Vzhledem k tomu, že si parlament nepřeje odchod bez dohody, je tak „téměř jisté“, že země se bude muset zúčastnit květnových voleb do Evropského parlamentu, řekla Mayová.

29.března 2019 v 15:43, příspěvek archivován: 29.března 2019 v 15:56

In view of the rejection of the Withdrawal Agreement by the House of Commons, I have decided to call a European Council on 10 April. #Brexit

Dobře informovaný unijní činitel ČTK řekl, že unie očekává britskou představu dalšího postupu s dostatečným předstihem před mimořádnou schůzkou šéfů států a vlád unijních zemí.

Podle původního plánu měla Británie opustit Evropskou unii v pátek ve 23:00 (o půlnoci SEČ). Nový termín brexitu je na základě týden starého rozhodnutí šéfů států a vlád sedmadvacítky nyní 12. dubna. Londýn má do té doby partnerům oznámit, jak si představuje další postup.

Tusk minulý týden po summitu uváděl, že pro Británii jsou všechny možnosti otevřené. Kromě odchodu bez dohody je tak nyní možný i další, tentokrát už delší odklad brexitu, podmínkou ale bude uspořádání květnových voleb do europarlamentu také v Británii.

„Očekáváme, že Spojené království oznámí, jak si představuje další postup dostatečně dopředu, aby summit mohl věc posoudit,“ sdělil krátce po Tuskově oznámení o mimořádném summitu ČTK dobře informovaný představitel EU. Dodal, že přesný čas a detaily summitu zatím nejsou rozhodnuty.

Hlasování o „brexitu naslepo“

V pátek poslanci rozhodovali na rozdíl od prvních dvou hlasování jen o samotné dohodě, nikoli o souběžně dojednané politické deklaraci o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií. Oddělením obou dokumentů vláda splnila podmínku předsedy sněmovny Johna Bercowa, který odmítl, aby zákonodárci dvakrát hlasovali o stejném návrhu. Opozice ve čtvrtek rozdělení kritizoval s podotknutím, že jde o „brexit naslepo“.

Poprvé poslanci Dolní sněmovny hlasovali o brexitové dohodě v polovině ledna. Tehdy ji podpořilo 202 poslanců a odmítlo 432, a britská vláda tak utrpěla historicky největší porážku v parlamentu. Podruhé se hlasovalo 12. března, kdy dohodu podpořilo jen 242 zákonodárců a proti se jich postavilo 391. V pátek rozdíl v počtu hlasů pro a proti dohodě činil 58.

V den, kdy měla Británie odejít, se bude hlasovat o ‚brexitu naslepo‘. Mayová obešla podmínku šéfa sněmovny

Premiérka přitom v projevu k poslancům těsně před schvalováním dohody  v britském parlamentu řekla, že třetí hlasování je poslední šancí, jak zaručit odchod země z Evropské unie. Hájila také vládní rozhodnutí předložit poslancům dohodu o podmínkách odchodu s EU bez souběžně dojednané politické deklarace o budoucích vztazích s unií, což předtím kritizoval šéf labouristické opozice Jeremy Corbyn.

„Hlasováním pro (dohodu) poslanci nezavírají žádné dveře. Jde o to zajistit brexit,“ uvedla Mayová.

"Bude těžší sehnat práci. Už vidíme, že spousta velkých firem odchází. Dělám si...
Parlament bude v následujících dnech o návrhu Mayové diskutovat, hlasovat o něm...

Corbyn: Dohoda se musí změnit

Předseda Labouristické strany a lídr opozice Jeremy Corbyn se po další porážce vládní dohody Mayové zeptal, zda už „konečně akceptovala“, že poslanci její dohodu nepodpoří. Podle něj se totiž zdá, že premiérka nevylučuje, že by se mohla s dohodou do parlamentu opět vrátit. Dohoda se podle Corbyna přitom musí změnit a pokud to premiérka nehodlá vzít na vědomí, „musí odejít“, a umožnit tak konání předčasných voleb.

Předseda parlamentní frakce Skotské národní strany (SNP) Ian Blackford vyzval k tomu, aby si Británie vyhradila nyní čas na nalezení alternativy. „Musíme se nyní vážně podívat na možnost odvolání (brexitu),“ řekl. „Premiérka naznačila, že odejde (z funkce), měla by nyní jít a my bychom měli (uspořádat) parlamentní volby,“ dodal.

Heidi Allenová, členka Nezávislé skupiny, kterou tvoří odpadlíci od labouristů a konzervativců, vyzvala k uspořádání nového referenda. Při plebiscitu v roce 2016 Britové rozhodli o odchodu z EU.

Místopředseda skupiny euroskeptických konzervativních poslanců ERG Steve Baker vyzval premiérku Mayovou, aby odstoupila. „Tohle musí být poslední porážka dohody Theresy Mayové,“ řekl.

Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), jejíchž deset poslanců i napotřetí hlasovalo proti dohodě, vyzvala premiérku, aby využila nastalé situace a vyřešila problém s takzvanou irskou pojistkou, kvůli které se DUP proti dohodě staví. DUP podporuje menšinovou vládu Mayové.

Autor: