Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslední zeď dělící části Evropy padla

Svět

  10:58
NIKÓSIE/PRAHA - Atmosféra v kyperské metropoli Nikósii připomínala včera ráno historické chvíle, kdy byla zbourána berlínská zeď. I zde padla po třiceti letech zeď rozdělující dvě části města, i zde si přihlížející lidé odnášeli na památku kousky zdiva.

Kyperští vojáci hlídkují hranici v Ledře. foto: ČTK

„Přesně tohle se dělo, když padla berlínská zeď. Policie nás jen nenechala odnést si všechno,“ posteskla si žena, která odcházela s kusem shnilého trámu.

Betonová zeď v ulici Ledra, pěší zóně s obchody ležící v samém centru rozděleného města, symbolizovala více než tři desetiletí trvající konflikt mezi kyperskými Řeky a Turky. Zeď přetínající ulici oddělovala dvě části města, mezi nimiž leží padesátimetrová nárazníková zóna střežená vojáky OSN. Po zbourání bariéry by mohl být otevřen další hraniční přechod, který by byl už šestým po otevření hranice v dubnu 2003.

Kypřané ale včera uvedli, že pro civilisty se přechod otevře až ve chvíli, kdy se z Ledry stáhnou turečtí vojáci. „Je to z naší strany gesto dobré vůle, které má přispět k otevření ulice Ledra,“ citovala agentura AFP mluvčího vlády Christodulose Pašaridese. Starostka Nikósie Eleni Mavruová prohlásila, že otevření ulice je důležité pro oživení města a že „překážkou není zeď, ale turečtí vojáci“.

Kyperští Turci zbourání zdi a odstranění kontrolního stanoviště uvítali a premiér světem neuznávané severní části ostrova Ferdi Sabit Soyer řekl, že brzy zahájí práce na otevření přechodu. „Je to skvělé,“ radoval se Salih Doktoroglu, který v ulici Ledra vlastní obchod s oděvy. „Do řeckokyperské části jezdí ročně tři miliony turistů. Kdyby jen 20 procent z nich přišlo sem, stačilo by nám to.“

Včerejší vývoj ocenil i evropský komisař pro rozšíření Olli Rehn, který vyzval obě strany k „dalším nezbytným krokům k otevření přechodu v centru Nikósie“.

Překvapivé zbourání bariéry mohlo být podle některých pozorovatelů načasované na den, kdy probíhal v Bruselu summit Evropské unie. Turci se ho účastní jako pozorovatelé a evropští diplomaté mohli po zveřejnění zprávy očekávat i nějaké vstřícné gesto z jejich strany. Turci se ale ke zbourání zdi nijak nevyjádřili. Pouze nejmenovaný diplomat v Ankaře agentuře Reuters řekl, že jde o prázdné gesto. Podmínka stažení tureckých vojáků je prý irelevantní, protože v ulici rozmístěni nejsou.

Kypr zůstává rozdělený od roku 1974, kdy sever ostrova obsadili turečtí vojáci, aby zabránili převratu a připojení ostrova k Řecku. Do Evropské unie vstoupil v roce 2004, přestože kyperští Řekové sjednocení ostrova v referendu organizovaném OSN odmítli.

O trvajících napjatých vztazích mezi Kyprem a Ankarou svědčí i středeční tisková zpráva kyperské vlády. Mluvčí Pašarides v ní řekl, že jediným zdrojem nestability v oblasti je Turecko. Reagoval tak na turecké výhrady k vojenské dohodě své vlády s Francií.
Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat