28. listopadu 2017 9:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ventilací se dovnitř dostala voda, tvrdí poslední zpráva z argentinské ponorky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Argentinská ponorka ARA San Juan v přístavu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Argentinská ponorka ARA San Juan v přístavu. | foto: wikimedia.org/Martin Otero

BUENOS AIRES Argentinská média zveřejnila poslední zprávu, kterou 15. listopadu poslala ponorka San Juan na základnu. Od té doby po ponorce se 44 lidmi na palubě pátrají neúspěšné záchranné týmy více než desítky zemí. Ze zprávy vyplývá, že do ponorky se dostala voda, která způsobila zkrat, požár a poškození baterií.

„Mořská voda se dostala do systému ventilace k bateriím č. 3, způsobila zkrat a požár těchto baterií, které jsou vyřazeny z provozu. Momentálně jsme ponořeni s odděleným okruhem. Žádné zprávy o personálu, budu vás informovat,“ hlásil radiovou komunikací velitel ponorky na základnu. Zprávu v pondělí zveřejnila argentinská televize A24.

Mluvčího námořnictva Enrique Balbi k tom řekl, že posádka vyřadila jeden okruh a pokračovala v plavbě. Jelikož ale hlásila technické potíže, dostala ze základny pokyn ukončit kontrolu ilegálního lovu a vrátit se nejkratší cestou do přístavu Mar del Plata. Tam už ale nedorazila.

Balbi novinářům též řekl, že požár mohl spotřebovat větší množství vzduchu a že zřejmě na ponorce došlo k implozi. To je opak exploze a znamená to, že se objekt kvůli nedostatečnému vyrovnání tlaků zhroutí sám do sebe.

Po ponorce se stále pátrá

Poslední zprávu poslala ponorka 15. listopadu v 8:52, když se nacházela asi 450 kilometrů od jihovýchodního pobřeží Argentiny. Od té doby o ní nejsou žádné zprávy. Týmy z více než desítky zemí, včetně USA a Ruska, vybavené nejmodernější technikou dosud po ponorce marně pátrají.

Podle expertů je šance na přežití posádky, v níž je i jedna žena, téměř nulová. Za normálních okolností taková ponorka vyplouvá jednou denně na hladinu, aby doplnila vzduch a nabila baterie. Pokud ale byla nucena zůstat pod hladinou, vydržela by posádka se vzduchem podle odhadu expertů maximálně tak deset dní.

Sloužila Argentině od roku 1985

Šestašedesát metrů dlouhá a sedm metrů široká ponorka San Juan, vyrobená v roce 1983 v Německu, je z třídy TR-1700 dieselelektrických útočných ponorek. Je poháněna čtyřmi dieselovými motory, čtyřmi generátory a jedním elektromotorem.

Jde sice o útočnou ponorku vojenského námořnictva, která má i tubusy pro torpéda, bitevní akce se ale nikdy neúčastnila. Mluvčí armády v pondělí uvedl, že ponorka neměla na palubě torpéda.

Do služby argentinské armády byla zapojena v roce 1985, tedy tři roky po válce s Británií o Falklandy. V letech 2007 až 2014 prošla ponorka renovací.

ČTK
  • 1Diskuse