11. ledna 2014 12:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Post velvyslankyně není odměnou za podporu Zemana, říká Klausová

  Nová česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová hovoří s českými novináři 17. prosince ve své pracovně v Bratislavě  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová hovoří s českými novináři 17. prosince ve své pracovně v Bratislavě | foto: ČTK

PRAHA UVNITŘ VIDEO. Česká velvyslankyně v Bratislavě Livia Klausová prý neusilovala o získání diplomatického postu a netoužila po něm. "Když ale nabídka přišla, bylo to pro mě ctí," řekla Klausová v rozhovoru,. Nabídku na vedení české ambasády na Slovensku dostala Klausová přímo od prezidenta Miloše Zemana.

Rozhovor zveřejnil slovenský list Sme. Velvyslankyně ale popřela, že by od Zemana dostala svůj post odměnou za podporu v prezidentské kampani. "Do prezidentské kampaně jsem se nezapojila. Dostala jsem otázku od televize Prima před druhým kolem volby, koho z kandidátů preferuji. O panu Schwarzenbergovi jsem neřekla jedno jediné slovo," uvedla Klausová.

ČTĚTE VÍCE K TÉMATU:

Novopečená diplomatka, která na velvyslanectví v Bratislavě nastoupila v prosinci, rezolutně odmítla hovořit se slovenským listem o minulosti svého otce. Podle Sme byl funkcionářem válečného slovenského státu, byl při konfiskaci židovského majetku a vedl cenzurní oddělení tehdejší policie.

"Nebudu odpovídat na spekulace a výmysly. Chcete-li vést rozhovor o mém otci, není to rozhovor pro mě," řekla Klausová. Disponuje prý množstvím dokumentů, které podobná tvrzení vyvracejí. "Neučinil nic zlého, naopak pomáhal odboji," upozornila.

Klausová připustila, že při dělení československé federace před víc než 20 lety cítila nostalgii. Neměla ale prý možnost nahlížet do zákulisí tehdejšího dění, přestože její manžel Václav Klaus byl jako český premiér jeho bezprostředním aktérem.

Úvahy o rozdělení Československa chce Klausová ponechat historikům, Klaus ani tehdejší slovenský premiér Vladimír Mečiar s rozpadem federace podle ní neměli nic společného. "Takovou věc přece není možné personifikovat. V té době to byli shodou okolností tito politici, jimž takový úkol připadl... Ani o jednom z nich nelze říci, že to bylo jejich přání, že to učinil ať už pan Mečiar, nebo Klaus," prohlásila.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!