LN: Indie je proslulá krutými činy páchanými na ženách. V Uttarpradéši nedávno znásilnili a pověsili dvě mladistvé sestřenice, ve stejném státě se nyní objevil podobný případ. Co je za tím?
Mladí a nevzdělaní muži přijíždí ve velkém ze zaostalého venkova do měst, do absolutně jiného prostředí, kterému vůbec nerozumějí. Vychováni často negramotnými rodiči v machistickém duchu pak nechápou emancipované ženy, které chodí po ulicích moderních měst. Svou roli ale hraje i faktor kast. Primárně jde ale o to, že žena je podle představ mužů podřadná.
LN: Podřadné postavení je znát už od samého začátku, kdy děvčata nejsou v rodinách žádána. Výsledkem je genderová nerovnost – v zemi chybí asi 41 milionů dívek. Lepší se to?
Lidé stále preferují chlapce. Ve státě Rádžastán je například vesnice, kde žádné dívky nenajdete. Rodiny chtějí chlapce ze dvou důvodů: potřebují dědice a nemusí vyplácet tučné věno ani strojit nákladnou svatbu jako v případě dívky, která stejně „zmizí“ do manželovy rodiny. Ale lepší se to. Používání ultrazvuku k účelům zjištění pohlaví dítěte je zakázáno a za selektivní interrupci hrozí sedm let vězení.
LN: Ano, ale přesto k ní dochází. Do médií prosakují případy podplacených lékařů...
Ano. Samozřejmě to není zachyceno ve statistikách, ale víme, že se to děje.
ČTĚTE TAKÉ: |
LN: Setkala jste za svou praxi se selektivní interrupcí?
Nepřímo. Často se mě rodiče ptají, kde mohou pohlaví dítěte zjistit. Běžně se ale setkávám s matkami, které ji podstoupili. Vím dokonce o jedné vzdělané ženě, navíc lékařce, která šla na interrupci, když zjistila, že čeká holčičku.
LN: Jak si to vysvětlujete? Co jiného by mělo zabránit takovým praktikám, když ne vzdělání?
To je komplikované. Souvisí to s indickou tradiční rodinou. Je to totiž tchyně a manžel, kdo o takových věcech rozhodují. Jako ve zmiňovaném případě ženu k tomuto kroku donutila manželova rodina. Snacha musí poslouchat a hrát svou roli. Ta spočívá v tom, že zhruba do dvou let po svatbě se od ní očekává potomek, ideálně chlapec. Když se tak nestane, někdy ji čeká peklo.
LN: To pořád platí? I v moderních městech?
Velmi se to lepší. Samozřejmě nejvíce v městech, ale na venkově je to více méně stále stejné. Ale musíme se na to podívat šířeji. Za podřadné postavení si paradoxně částečně mohou ženy samy. Děti v rodinách nejsou vychovávány k respektu k ženám.
LN: Změní se to někdy?
Bude to trvat dekády. Je to komplexní záležitost, kterou není možné změnit ze dne na den. Indky se stále častěji objevují ve vedoucích funkcích. Na druhou stranu, vždycky když se ze svých prestižních zaměstnání vrátí domů, vrátí se i ke starým pořádkům.
PSALI JSME: |
LN: Učíte na univerzitě, působíte v mnoha renomovaných organizacích. I vám se to stává?
Musím přiznat, že ano. Když musím například něco rozhodnout, automaticky odpovídám: zeptejte se manžela. Pak se ale zastavím a řeknu, moment, to přece rozhodnu sama. Je to ovšem vždy až druhá myšlenka. Ideální obraz skromné a hlavně poslušné ženy je v naší kultuře hluboce zakořeněný. Je provázaný s náboženstvím.
LN: Co pomůže nejvíc kromě osvícené výchovy? Vzdělání?
Ano. Čímdál více dívek studuje. Existuje řada vládních programů na jejich podporu. Když se dívka například po osmnáctém roce rozhodne pokračovat ve studiu, dostane sto tisíc rupií (v přepočtu asi 34 tisíc korun – pozn. red.).
LN: Indie má od května novou vládu, má v tomto směru vaši důvěru?
Ano. Premiér Naréndra Módí cílí na vzdělání. Uvidíme, jak se postaví k podpoře žen, ale věřím mu.