23. srpna 2018 13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Postaveno Italy, uklizeno migranty. Na obálce Charlie Hebdo je karikatura zříceného janovského mostu

Obálka satirického týdeníku Charlie Hebdo. Karikatura se vyjadřuje k srpnovému... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obálka satirického týdeníku Charlie Hebdo. Karikatura se vyjadřuje k srpnovému... | foto: Charlie Hebdo

Janov (Itálie) Francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo otiskl ve svém posledním vydání karikaturu s nedávno zříceným mostem v italském Janově, v jehož troskách zemřelo 43 lidí. Tématem satiry je práce italských stavařů i protiimigrační politika současné italské vlády. O obrázku ve čtvrtek informovala agentura ANSA, která ho označila za „hrůzostrašnou ironii“.

Na obrázku, který ANSA také přetiskla, je část zříceného mostu a pod ním spadlá auta. U nich je černoch v teplém oblečení, jak s koštětem zametá. Obrázek doprovází popisek „Postaveno Italy... uklizeno migranty“.

Časopis Charlie Hebdo proslul v minulosti řadou kontroverzních karikatur, za něž ho mnozí kritizovali. Například v září 2016 otiskl obrázek, na němž byly oběti zemětřesení v Itálii srovnávány s italskými těstovinami. Na obrázku byly zakrvácený muž a žena, nápisy druhů italských těstovin a text: „Na 300 osob zemřelo při zemětřesení v Itálii. Zatím se neví, zda zemětřesení před tím, než udeřilo, vykřiklo „Alláhu akbar“. 

Karikatura z francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo komentuje pád...

Karikatura z francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo komentuje pád mostu v Janově.

Loni v listopadu vzbudila polemiku obálka týdeníku Charlie Hebdo, která znázorňovala renomovaného odborníka na islám a profesora Oxfordské univerzity Tariqa Ramadana s obří erekcí a nápisem „jsem šestý pilíř islámu“. Ramadan tehdy ve Francii čelil obvinění od dvou žen, že je znásilnil. Akademik to popřel a označil za pomlouvačnou kampaň.

Kvůli karikaturám muslimského proroka Mohameda se redakce týdeníku stala v lednu 2015 terčem útoku islámských radikálů. Zabito při něm bylo 12 novinářů a policistů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz