Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Postaví plot i Slováci? Jsme připraveni bránit Schengen, tvrdí Fico

Robert Fico. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Fico. | foto: ČTK

BRATISLAVA Slovensko je připraveno postavit bariéry na zelené hranici, pokud jeho sousedé selžou při ochraně vnější schengenské hranice. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Robert Fico během cvičení bezpečnostních a záchranných složek, které bylo zaměřeno na ochranu slovensko-maďarské hranice. Případné zábrany by neměly zamezit vstupu běženců na Slovensko, ale nasměrovat je na vybraná místa s cílem podrobit migranty kontrole.

„Pokud selžou jiné způsoby ochrany slovenské hranice, tak může dojít i na fyzické zábrany. Migrační krizi lze zvládnout jen tehdy, když budeme důsledně chránit schengenskou hranici, nedovolíme nelegální migraci a budeme důsledně oddělovat ekonomické migranty od těch, kteří potřebují pomoc,“ uvedl Fico.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák dodal, že výstavba zábran by přicházela v úvahu až poté, co by v jiných státech selhala ochrana vnější schengenské hranice. „Nemluvíme o plotu, ale o jistých naváděcích bariérách, které budou schopné odklonit migranty od nejrizikovějších míst. Bariéra znemožní volný přechod přes zelenou hranici a usměrní (migranty) tam, kde lze provést kompletní kontrolu,“ řekl Kaliňák.

Maďarsko, které v uplynulých měsících čelilo náporu migrantů, postavilo plot na hranici se Srbskem, která je rovněž vnější hranicí EU. Na výstavbu zábran na hranicích se sousedy je připraveno také Rakousko a Slovinsko.

Kudy má vést plot?
Ostnatý drát a železné sloupy. Maďarští vojáci staví plot na hranicích s...

Manévry u hranic

Slovensko ve čtvrtek poblíž celé 655 kilometrů dlouhé hranice s Maďarskem zorganizovalo cvičení bezpečnostních složek na ochranu hranic před nelegální migrací.

Do první akce svého druhu se zapojilo více než 300 vojáků, policistů a příslušníků hasičského a záchranného sboru s technikou. Jejich úkolem bylo po vyhlášení simulovaného zásahu shromáždit se na 11 vybraných místech, vytvořit hlídky a pak zaujmout pozice na 126 kontrolních bodech. Součástí cvičení byla i ukázka zadržení migrantů, kteří nelegálně překročili hranici.

Výpomoc policistům od armády umožňují slovenské zákony. Nasazení vojáků pro potřeby policie musí ale nejprve schválit vláda.

Kaliňák uvedl, že po opatřeních Maďarska proti přílivu migrantů Slovensko v současnosti zaznamenává pouze ojedinělé případy příchodu běženců na Slovensko. Po dokončení plotu na maďarsko-srbské hranici a uzavření zelené hranice mezi Maďarskem a Chorvatskem se proud migrantů přesunul do Slovinska.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

DOX neotevře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

DOX neotevře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

DOX neotevře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...