27. května 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hrdina s třemi střelnými zraněními. Učitel přírodovědy po útočníkovi hodil basketbalový míč a pak ho ‚složil‘

Učitel přírodovědy Jason Seaman hrával a,erický fotbal na univerzitě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Učitel přírodovědy Jason Seaman hrával a,erický fotbal na univerzitě. | foto: ČTK/AP

NOBLESVILLE/USA Při páteční střelbě na americké střední byli postřeleni dva lidé. Střelci se ale postavil učitel přírodovědy a trenér amerického fotbalu a zabránil tak většímu počtu obětí. Směrem k útočníkovi měl Jason Seaman hodit basketbalový míč, následně ho složit k zemi a odzbrojit. Podle studentů, rodičů a amerického prezidenta se zachoval jako hrdina.

Celý incident se stal v pátek na škole ve městě Noblesville vzdáleném okolo 30 kilometrů od metropole Indianapolis.  Podle šéfa tamní policie Kevina Jowitta se jeden ze žáků po začátku hodiny, v níž psala třída písemný test, omluvil, že musí odejít. Poté se ale vrátil se dvěma pistolemi v rukou a začal střílet. 

Podle deníku deníku The Indianapolis Star ihned zareagoval učitel přírodovědy a trenér amerického fotbalu Jason Seaman, který svým jednáním zachránil mnoho životů svých studentů. Podle svědků měl učitel údajně hodit basketbalový míč směrem ke střelci a následně se na něj vrhnout i proti střelám žáka.  „Okamžitě zareagoval, odzbrojil ho a složil na zem.“ říká Jasonův student Ethan Stonebraker . „Kdyby nebylo jeho, určitě by nás bylo zraněno víc,“ dodal Stonebraker. 

Dva lidé byli zraněni při páteční střelbě na střední škole v americkém státě...
Střelce, kterým je místní žák, policie zadržela.

‚Chce ze svých studentů vychovat dobré lidi‘

Devětadvacetiletý učitel  Jason Seaman je bývalý hráč amerického fotbalu na Illinoiské univerzitě, kde hrával jako „zadák“. „Není typ člověka, který by utíkal od nebezpečí,“ tvrdí podle The Guardian jeho bratr Jeremy Seaman. „Nejsem překvapen, že se postavil střelci a zachránil své studenty,“ dodal jeho bratr. „Byl střelen třikrát, a to do břicha, kyčle a předloktí,“ tvrdí Jasonova matka. Podle mluvčí tamní policie je Seaman po operaci a ve stabilizovaném stavu. Druhou obětí střelby byla třináctiletá studentka, jejíž stav je kritický.

„Chtěl bych potvrdit, že jsem byl zraněn, ale nyní je mi lépe,“ řekl v oficiálním prohlášení pro The Indianapolis Star Jason Seaman. „Chtěl bych poděkovat všem svým studentům za jejich podporu. Oni jsou důvodem, proč učím,“ dodal učitel a trenér amerického fotbalu Seaman.

„Když mého bratra odváželi do nemocnice, tak byl při vědomí, mluvil ke své ženě a říkal jí, že je v pořádku,“ uvedl bratr postřeleného učitele Jeremy Seaman. Podle studentů, kteří byli svědky celého incidentu, se jejich učitel zachoval jako hrdina. 

Za hrdinský čin poděkoval učiteli také americký prezident Donald Trump. „Děkuji Jasonovi Seamanovi za jeho hrdinský čin. Zachránil jste mnoho mladých životů.“ stojí v tweetu amerického prezidenta.

26.května 2018 v 16:47, příspěvek archivován: 26.května 2018 v 20:33

Thanks to very brave Teacher & Hero Jason Seaman of Noblesville, Indiana, for his heroic act in saving so many precious young lives. His quick and automatic action is being talked about all over the world!

„Říkal nám, že pokud by nám hrozilo nebezpečí, tak se za nás obětuje.“ řekla studentka Molly Milesová. Další z řad studentů, Jacob Long, popsal celý incident jako chaotický. „Když bylo po všem, tak většina studentů plakala,“ řekl Long. „Jason Seamen je skvělý učitel a také trenér amerického fotbalu,“ uvedl Long. „Záleží mu na svých žácích,“ řekla Janna Lynasová, matka jednoho ze studentů. “Ze svých žáků chce vychovat hlavně dobré lidi,“ dodala. 

Žák, který začal střílet byl popsán jako klidný student, který rád vtipkoval se svými přáteli. „Jsem šokován, že byl něčeho takového schopný,“ uvedl Stonenbraker.

Počet incidentů na amerických školách roste

Školu ve městě Noblesville navštěvuje zhruba 1300 dětí ve věku 12 až 14 let. Policie nechala během zásahu proti střelci areál školy evakuovat. Minulý pátek došlo ke střelbě na střední škole v Santa Fe, kde deset lidí zastřelil a dalších deset zranil 17letý mladík Dimitrios Pagourtzis, který byl posléze ihned zatčen. Podle policie použil zbraně svého otce. 

Další střelba proběhla letos v únoru  na střední škole ve floridském Parklandu, kde přišlo o život 17 lidí. Útočníkem byl devatenáctiletý někdejší student školy Nikolas Cruz, který byl ze školy vyloučen z kázeňských důvodů.

Počet incidentů na amerických školách se zvyšuje a tím pádem i vlna kritiky ze strany studentů. Podle The Washington Post letos zemřelo více lidí na amerických školách než v armádě. O život přišlo na školách 31 lidí, vojáků umřelo při bojových akcích či nehodách jen 29. Studenti volají po zvýšení věkové hranice pro nákup a držení zbraní, o němž podle CNN uvažuje i americký prezident Donald Trump. Místní zákonodárci rovněž zvažují, že věkovou hranici zvýší z 18 na 21 let.

Problémů ve zpřísnění držení zbraní je však několik. Podle CNN velmi vlivná zbrojařská Národní asociace držitelů zbraní (NRA) podporovala prezidenta v jeho volební kampani a není pro snížení věkové hranice. Asociace by problém řešila ozbrojením učitelů. Dalším argumentem NRA je tradiční právo nosit zbraň, která je zakotvena v dodatku americké ústavy, která je považovaná za nedotknutelnou.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.