Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Postup Prahy nemá nic společného s diplomacií, jde o objednávku, prohlásila mluvčí Zacharovová

Marija Zacharovová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marija Zacharovová | foto: AP

Moskva Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes prohlásila, že Praha v diplomatickém konfliktu s Moskvou postupuje na objednávku a její počínání nemá nic společného s diplomacií. Podle ní Praha "předvádí performanci" a nesnaží se "normalizovat práci diplomatů". Rozhlasové stanici Vesti FM mluvčí řekla, že ve čtvrtek českému velvyslanci v Moskvě sdělí, jaké budou případné další kroky Ruska. Odpoledne pak podle agentury TASS vybízela Prahu, aby otevřeně řekla, co se ve Vrběticích v roce 2014 stalo, a aby respektovala normy mezinárodního práva.

Jednání Prahy vůči Moskvě podle Zacharovové lze vysvětlit pouze objednávkou takového chování, což nemá nic společného s diplomacií. „Existuje prostě objednávka takového chování. To v žádném případě nesouvisí se zdravým rozumem, s pragmatikou, s diplomacií už vůbec ne. Zpracovává se objednávka, protože jinak logiku věcí vysvětlit nelze,“ uvedla podle agentury TASS mluvčí.

Zacharovová také sdělila, že ve čtvrtek bude na ruském ministerstvu zahraničí pokračovat rozhovor s českým velvyslancem Vítězslavem Pivoňkou. „O žádné věštění, o žádné, řekněme, předtuchy ohledně kroků, které (v Praze) mohou učinit, už nepůjde. Půjde o konkrétní rozhovor o tom, jaké kroky budou podniknuty (Moskvou), pokud Praha učiní příslušné kroky,“ citoval TASS Zacharovovou.

Rozhlasové stanici Govorit Moskva (Hovoří Moskva) si pak postěžovala, že Praha „předvádí performanci“, místo aby se snažila „normalizovat práci diplomatů“. „Na české straně není úkol normalizovat práci nebo ji učinit normální, adekvátní. Úkolem je zařídit právě takovou performanci, jakou předvádějí,“ řekla mluvčí ruské diplomacie k požadavku rovnosti počtu zaměstnanců diplomatických misí v Moskvě a v Praze.

Zacharovová uvedla, že Rusko a Česká republika mají různé systémy sestavování personálu svých zahraničních zastoupení. „Mnoho států - nejen západních - si najímá místní obyvatele. Tak tvoří svou ambasádu. My tuto praxi nemáme. Jako diplomatický personál jsou vysíláni výlučně diplomaté. Náš administrativní a technický personál také vysíláme z naší země,“ řekla. Zdůraznila přitom, že „drtivou většinu“ zaměstnanců českého velvyslanectví a generálních konzulátů České republiky v Rusku tvoří Rusové.

Česko v sobotu vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Praha tak učinila s odvoláním na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou z výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU. 

Rusko označilo český postup za nepřátelský akt a jeho zdůvodnění za absurdní, nepřátelské a provokační. V odvetném kroku pak vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě a oznámilo, že napříště české velvyslanectví nesmí na práci najímat ruské občany.

Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek ve středu ruskému velvyslanci v ČR Alexandru Zmejevskému řekl, že Rusko má čas do dnešních 12:00, aby umožnilo návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na velvyslanectví v Moskvě. Pokud tak neučiní, ministr ve čtvrtek odpoledne rozhodne o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...