22. srpna 2017 14:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Potápěči našli v poškozené lodi těla amerických námořníků. Snaží se je identifikovat

Torpédoborce John S. McCain po kolizi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Torpédoborce John S. McCain po kolizi. | foto: Reuters

SINGAPUR V americkém torpédoborci John McCain, který se v pondělí poblíž singapurského přístavu srazil s ropným tankerem, našli potápěči ostatky několika příslušníků amerického námořnictva. Informovalo o tom v úterý velitelství americké tichomořské flotily. Od pondělní nehody se pohřešovalo deset amerických námořníků.

Americké námořnictvo potvrdilo, že při lodním neštěstí přišlo o život několik amerických vojáků. Velitel pacifické flotily admirál Scott Swift se ale nevyjádřil podrobněji k počtu námořníků, jejichž těla byla na palubě torpédoborce nalezena. Oficiálně tak nadále platí, že pohřešováno je deset vojáků.

„Potápěči během úterního pátrání objevili v uzavřených částech některé pozůstatky,“ řekl Swift novinářům na singapurské námořní základně Changi, kde je poškozené plavidlo ukotveno.

Námořnictvo se podle admirála také snaží zjistit, zda patří některému z desítky pohřešovaných tělo, které našlo malajsijské námořnictvo.

Zatopenou část amerického torpédoborce začali potápěči prohledávat v úterý. Sedmá flotila působící v Tichomoří v prohlášení uvedla, že potápěči amerického námořnictva prohledají poškozenou část lodi a zhodnotí i poškození trupu lodě, která po nehodě vlastními silami doplula na singapurskou základnu.

Do pátrání po pohřešovaných Američanech východně od břehů Singapuru byla zapojena také letadla a lodě amerických, singapurských a malajsijských námořních sil.

Torpédoborec John McCain, který má ve výzbroji 90 dálkově naváděných střel, byl podle vyjádření amerického námořnictva na rutinní cestě do přístavu. V pondělí časně ráno se srazil s tankerem Alnic MC dlouhým 183 metrů, který plul pod liberijskou vlajkou.

Při střetu byl proražen trup amerického torpédoborce a byla zaplavena část lodi, kde je strojovna, komunikační místnost a kde spí posádka. Pět amerických námořníků utrpělo při kolizi zranění.

ČTK

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.