23. července 2010 17:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Potopením jihokorejské lodi porušila KLDR příměří, tvrdí USA

Námořnictvo Korejské republiky během 60. výročí začátku Korejské války salutovalo na moři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Námořnictvo Korejské republiky během 60. výročí začátku Korejské války salutovalo na moři | foto: ČTK

SOUL Američtí představitelé působící v komisi OSN, která dohlíží na Korejském poloostrově na příměří uzavřené po korejské válce v letech 1950 až 1953, dnes obvinili Severní Koreu, že potopením jihokorejské lodi v březnu toto příměří porušila.

USA vznesly obvinění během jednání na hraničním přechodu Pchanmundžom o námořním incidentu, při kterém zahynulo 46 jihokorejských námořníků.

Pchanmundžom leží mezi oběma korejskými státy a slouží jako kontaktní místo mezi oběma stranami. Další rozhovory se mají uskutečnit ve čtvrtek.

Jižní Korea obvinila KLDR z potopení lodi po prohlídce vraku, u kterého byl objeven kus severokorejského torpéda. Severní Korea dnes opětovně popřela, že se útoku dopustila ona.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ve středu oznámila, že USA zpřísňují opatření proti KLDR, které mají zabránit dalším provokacím, financování jejího zbrojního programu a šíření jaderných technologií.

Vojenské manévry v oblasti

USA a Jižní Korea také chystají čtyřdenní vojenské manévry, které začnou v neděli a kterých se má zúčastnit kolem dvou desítek plavidel, dvou stovek letadel a 8000 vojáků. Washington a Soul označily za cíl cvičení připravit své ozbrojené síly přítomné v oblasti tak, aby byly s to případnému opakování březnového incidentu předejít.

Čtěte také

KLDR prohlásila, že manévry a sankce porušují její svébytnost a ohrožují stabilitu nejen Korejského poloostrova, ale celé Asie. Také pohrozila, že na to bude aktivně reagovat.

Korejská válka oficiálně neskončila, protože nebyla uzavřena mírová smlouva. Tu chce KLDR podepsat s USA, protože jihokorejskou vládu neuznává. Za těchto podmínek ji ale Washington nehodlá uzavřít.

Lidovky.cz, ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz